Kdo opraví pražskou Státní operu? Věc se znovu vrací na vládu, která musí ustanovit novou komisi

Ani devět měsíců po vyhlášení výběrového řízení na rekonstrukci Státní opery Praha není známo, která firma zakázku za miliardu korun získá. Obálky se jmény uchazečů, kterých bylo sedm, se rozlepovaly na konci července a vítěz byl vybrán. Někteří z účastníků však mají námitky proti výsledku tendru, vznikne proto nová hodnoticí komise, která nabídky znovu posoudí. Komisi ale musí schválit vláda. Budovy Státní opery jsou zavřené přes čtyři měsíce, podle původních plánů se mělo začít stavět na podzim. Jméno vítěze tendru nebylo zveřejněno.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

“Národní divadlo se rozhodlo provést nové posouzení nabídek výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce Státní opery, neboť obdrželo námitky soutěžících firem, týkající se plnění kvalifikačních předpokladů jednotlivých uchazečů, kteří si konkurují,” řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Divadlo požádalo ministra kultury, aby předložil vládě návrh na ustanovení nové hodnoticí komise. Vzhledem k tomu, že jde o významnou veřejnou zakázku, bude ale muset komisi, stejně jako tu výběrovou, ustanovit vláda.

“Národní divadlo má za to, že tak odstraní jakékoliv hypotetické pochybnosti jednotlivých uchazečů a ukončí výběrové řízení v souladu se zákonem v přiměřené lhůtě,” řekl mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

Zakázka byla vypsána letos v únoru, termíny se prodlužovaly kvůli žádostem o dodatečné informace uchazečů podle zákona o veřejných zakázkách. Koncem července se rozlepily obálky s návrhy.

Oprava budov Státní opery má podle dřívějších informací trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se prý ale přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov a statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Platí se z něj také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (3) “Kdo opraví pražskou Státní operu? Věc se znovu vrací na vládu, která musí ustanovit novou komisi

Napsat komentář