Opravíme Dům hudby v Pardubicích, slibuje kraj

Pardubické hejtmanství připravuje na přelomu příštího roku opravy Domu hudby na Sukově třídě v Pardubicích. Objekt z osmdesátých let minulého století zateplí a vymění okna. Dříve v budově sídlil okresní výbor KSČ. Dnes jej využívá především konzervatoř.

Dům hudby Pardubice (zdroj cs.wikipedia.org/Michal Louč)

„Od loňského roku je vypracovaný projekt zateplení budovy, který se nijak zásadně nedotýká vzhledu vnějšího pláště budovy a jejího celkového uspořádání. Zateplení zde spočívá především ve výměně oken a části střešních konstrukcí. Projekt předběžně uspěl v dotačním programu Evropské unie,” uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Okna nyní nejdou vůbec otevírat, klimatizace dosluhuje a střecha potřebuje zateplit. Nová okna mají mít stejné barvy a tvarové členění, ale moderní tepelně-technické vlastnosti. Keramické obklady zůstanou beze změny.

Jen zateplení ale stačit nebude. Hejtmanství musí v budoucnu opravit i interiéry. Koncept změn připraví s autorem stavby Janem Třeštíkem a dalšími architekty. Koncertním sálům chybí zázemí pro vystupující i diváky, používá se tam technika mnohdy ještě z osmdesátých let. Kavárna nestačí obsloužit zájemce o přestávce koncertu, na toaletách se tvoří dlouhé fronty.

„Až budou zhruba do dvou měsíců návrhy architektů formou studie na stole, představíme je krajské radě a následně samozřejmě i široké veřejnosti,” doplnil Línek.

Budova dnešního Domu hudby byla od roku 1983 sídlem komunistů, svazáků a monopolní odborové organizace Revolučního odborového hnutí. Na začátku devadesátých let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonii Pardubice a Základní uměleckou školu Havlíčkova.

Po vzniku krajů se budova stala majetkem pardubického hejtmanství, které ji v roce 2004 za 51 milionů korun opravilo. Opravy zahrnovaly zejména změnu akustických poměrů ve velkém sále ve prospěch hudebních produkcí a také ojedinělou stavbu koncertních varhan. Na další potřebné úpravy však už tehdy nezbyly peníze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat