Opravíme Dům hudby v Pardubicích, slibuje kraj

Pardubické hejtmanství připravuje na přelomu příštího roku opravy Domu hudby na Sukově třídě v Pardubicích. Objekt z osmdesátých let minulého století zateplí a vymění okna. Dříve v budově sídlil okresní výbor KSČ. Dnes jej využívá především konzervatoř.

Dům hudby Pardubice (zdroj cs.wikipedia.org/Michal Louč)

„Od loňského roku je vypracovaný projekt zateplení budovy, který se nijak zásadně nedotýká vzhledu vnějšího pláště budovy a jejího celkového uspořádání. Zateplení zde spočívá především ve výměně oken a části střešních konstrukcí. Projekt předběžně uspěl v dotačním programu Evropské unie,” uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Okna nyní nejdou vůbec otevírat, klimatizace dosluhuje a střecha potřebuje zateplit. Nová okna mají mít stejné barvy a tvarové členění, ale moderní tepelně-technické vlastnosti. Keramické obklady zůstanou beze změny.

Jen zateplení ale stačit nebude. Hejtmanství musí v budoucnu opravit i interiéry. Koncept změn připraví s autorem stavby Janem Třeštíkem a dalšími architekty. Koncertním sálům chybí zázemí pro vystupující i diváky, používá se tam technika mnohdy ještě z osmdesátých let. Kavárna nestačí obsloužit zájemce o přestávce koncertu, na toaletách se tvoří dlouhé fronty.

„Až budou zhruba do dvou měsíců návrhy architektů formou studie na stole, představíme je krajské radě a následně samozřejmě i široké veřejnosti,” doplnil Línek.

Budova dnešního Domu hudby byla od roku 1983 sídlem komunistů, svazáků a monopolní odborové organizace Revolučního odborového hnutí. Na začátku devadesátých let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonii Pardubice a Základní uměleckou školu Havlíčkova.

Po vzniku krajů se budova stala majetkem pardubického hejtmanství, které ji v roce 2004 za 51 milionů korun opravilo. Opravy zahrnovaly zejména změnu akustických poměrů ve velkém sále ve prospěch hudebních produkcí a také ojedinělou stavbu koncertních varhan. Na další potřebné úpravy však už tehdy nezbyly peníze.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na