Stěhování Státní opery do Karlína: v příští sezoně tam bude na programu stovka operních představení

Po dobu rekonstrukce budovy pražské Státní opery se v operní sezoně 2016/2017 odehraje až 95 představení v Hudebním divadle Karlín. Jde o opery Jeníček a Mařenka, Romeo a Julie, Rusalka, Rigoletto, Nabucco, Trubadúr, La traviata a Netopýr. V závěru sezony v Karlíně Opera Národního divadla uvede jeden nový titul. Dnes o tom média prostřednictvím tiskové agentury informovala ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová. “Domluvili jsme se, že do Karlína nebudeme přenášet velmi populární opery Carmen a Aida, které tam hrají v muzikálové verzi,” vysvětlila.

Hudební divadlo Karlín (foto archiv)
Hudební divadlo Karlín (foto archiv)

Rekonstrukce budov Státní opery za přibližně miliardu korun má skončit v roce 2018. Projekt ve středu schválila vláda. S budovou před rekonstrukcí se Státní opera rozloučí titulem Richarda Strausse Elektra, který bude mít premiéru 10. června.

Podle ředitelky Silvie Hroncové diváci nepřijdou ani o opery Aida, Macbeth, La bohème a Madama Butterfly, které bude soubor uvádět v budově Národního divadla. “Celkově zde v následující sezoně odehrajeme 36 představení inscenací původně vytvořených pro Státní operu. I zde připravíme s Orchestrem a Sborem Státní opery jednu premiéru. Konkrétní titul oznámíme 17. února na tiskové konferenci Národního divadla,” sdělila Hroncová.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

Stavovského divadla se rekonstrukce příliš nedotkne. Zůstávají tam na repertoáru tři Mozartovy opery Kouzelná flétna, Figarova svatba, Don Giovanni a Rossiniho Popelka. Pro příští sezonu zde chystají operní premiéru pro veřejnost zatím blíže neupřesněné opery Gaetana Donizettiho.

Národní divadlo pro sezonu 2015/2016 na své scéně a na scénách Státní opery, Nové scény a Stavovského divadla nabídlo celkem devět operních premiér. Stejně jako jiné operní domy v Evropě usiluje o rozšíření nabídky o “moderní” opery dvacátého a jednadvacátého století. “Díky entusiasmu uměleckého ředitele Petra Kofroně se nám to i daří. Za velkého zájmu inicioval premiéru opery Nové země Aloise Háby, uvedli jsme Lost Objects newyorského uskupení Bang on a Can, dali jsme prostor kratším operám Dimitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark a ve světové premiéře jsme uvedli Rudou Marii mladého skladatele a dirigenta Jana Kučery,” připomněla Silvia Hroncová.

Loni dorazilo na operní představení na čtyřech scénách Národního divadla přes 256.000 diváků, o přibližně 11.500 více než v předchozím roce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments