Oslavy v olomouckém baletu: Louskáček se hrál už posté

Jubilejní sté uvedení má za sebou inscenace Čajkovského baletního evergreenu Louskáček na scéně olomouckého divadla. Titul, v němž se profesionální tanečníci setkávají s dětmi z Baletního studia při Moravském divadle, má divadlo v repertoáru již více než sedm let. Zájem diváků je stále velký, svědčí o tom vyprodaná představení v prosinci loňského roku. Vyprodané hlediště bylo i ve čtvrtek, kdy byl titul posté uveden.

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Moravské divadlo Olomouc 2010 (zdroj FB MDO)

“Musím říct, že mne jubilejní sté představení nesmírně potěšilo. V našem divadle se tolika představení dočká jen nemnoho inscenací. Louskáček se tak právem vyšvihl na přední pozici v oblíbenosti u diváků. A to nejen u dětí, ale i u dospělých,” uvedl šéf souboru Robert Balogh. Pro Balogha má tato inscenace také osobní význam. Jde o první balet, kterým zahájil své šéfování v olomouckém baletu. “Chtěl jsem, aby v Olomouci pokračovala linie uvádění velkých klasických baletů v jejich klasické podobě,” doplnil Robert Balogh.

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Moravské divadlo Olomouc 2010 (zdroj FB MDO)

V uplynulých letech se v inscenaci vystřídalo několik protagonistů. Princeznu Klárku ztvárnily Aya Shinoda, Yui Kyotani, Andrea Hrbková, Karolina Zarach a nově Emily-Joy Smith. Princem Louskáčkem byli Mikina Kawamura, Jan Seitl, Ivo Jambor, Arkadiusz Orlowski a Paul Oliver. “I děti z Baletního studia rostly a měnily se. Mnozí z těch, kteří v Louskáčkovi začínali, jsou dnes profesionálními tanečníky nebo studují tanec na konzervatořích,” dodal Robert Balogh. Inscenace se dočkala úspěchu nejen na tuzemských jevištích, ale i v zahraničí. Umělci absolvovali například turné v Německu.

Louskáček vznikl na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna Louskáček a Myší král. Balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského měl premiéru v roce 1892 v Mariinském divadle v Petrohradě. Za více než sto let od své původní premiéry prošel mnoha proměnami. Olomoucká inscenace v režii Roberta Balogha a choreografii Jiřího Horáka měla premiéru v listopadu 2010.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na