Oslavy v olomouckém baletu: Louskáček se hrál už posté

Jubilejní sté uvedení má za sebou inscenace Čajkovského baletního evergreenu Louskáček na scéně olomouckého divadla. Titul, v němž se profesionální tanečníci setkávají s dětmi z Baletního studia při Moravském divadle, má divadlo v repertoáru již více než sedm let. Zájem diváků je stále velký, svědčí o tom vyprodaná představení v prosinci loňského roku. Vyprodané hlediště bylo i ve čtvrtek, kdy byl titul posté uveden.

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Moravské divadlo Olomouc 2010 (zdroj FB MDO)

“Musím říct, že mne jubilejní sté představení nesmírně potěšilo. V našem divadle se tolika představení dočká jen nemnoho inscenací. Louskáček se tak právem vyšvihl na přední pozici v oblíbenosti u diváků. A to nejen u dětí, ale i u dospělých,” uvedl šéf souboru Robert Balogh. Pro Balogha má tato inscenace také osobní význam. Jde o první balet, kterým zahájil své šéfování v olomouckém baletu. “Chtěl jsem, aby v Olomouci pokračovala linie uvádění velkých klasických baletů v jejich klasické podobě,” doplnil Robert Balogh.

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Moravské divadlo Olomouc 2010 (zdroj FB MDO)

V uplynulých letech se v inscenaci vystřídalo několik protagonistů. Princeznu Klárku ztvárnily Aya Shinoda, Yui Kyotani, Andrea Hrbková, Karolina Zarach a nově Emily-Joy Smith. Princem Louskáčkem byli Mikina Kawamura, Jan Seitl, Ivo Jambor, Arkadiusz Orlowski a Paul Oliver. “I děti z Baletního studia rostly a měnily se. Mnozí z těch, kteří v Louskáčkovi začínali, jsou dnes profesionálními tanečníky nebo studují tanec na konzervatořích,” dodal Robert Balogh. Inscenace se dočkala úspěchu nejen na tuzemských jevištích, ale i v zahraničí. Umělci absolvovali například turné v Německu.

Louskáček vznikl na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna Louskáček a Myší král. Balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského měl premiéru v roce 1892 v Mariinském divadle v Petrohradě. Za více než sto let od své původní premiéry prošel mnoha proměnami. Olomoucká inscenace v režii Roberta Balogha a choreografii Jiřího Horáka měla premiéru v listopadu 2010.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat