Osmdesátiny Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři

Oslava vlastních osmdesátých narozenin musí být nejednoduchý životní zážitek, zvláště, je-li co slavit. Gratulační koncert k životnímu jubileu paní profesorky Brigity Šulcové byl pro oslavenkyni jistě náročný, zvládla jej však se šarmem sobě vlastním. Její žákyně jí uspořádaly v Koncertním sále Pražské konzervatoře Gratulační koncert, v němž se představily s ukázkami ze svého repertoáru. Koncert slovem chytře, vtipně a mile provázela Miroslava Časarová, jedna z nich. Prvními gratulanty byli ředitel konzervatoře Pavel Trojan a vedoucí pěveckého oddělení Zbyněk Brabec. Večer měl zvláštní charismatickou atmosféru, které jeho posluchači okamžitě a rádi podlehli.
Gratulační koncert k životnímu jubileu sopranistky, profesorky Pražské konzervatoře Brigity Šulcové – Brigita Šulcová – Praha 27. 3. 2017 (foto Pavel Horník)

Po úvodní árii z Kálmánovy operety Čardášová princezna v podání průvodkyně večerem Miroslavy Časarové následovaly operní árie dvou současných konzervatorních studentek paní profesorky Šulcové, sopranistky Veroniky Vaněčkové a altistky Moniky Machovičové. Překvapením byla dvě vystoupení soukromých žákyň, které se zpěvu věnují ze záliby. Emilie Kratochvílová zazpívala na pozoruhodné úrovni Armidinu árii ze stejnojmenné Dvořákovy opery, Jana Tuková tři Ebenovy písně. Jana Kastnerová, členka Sboru Národního divadla, předvedla svůj temněji zabarvený soprán v jímavé interpretaci árie o měsíčku z Rusalky, Eleni Aloneftou, Kypřanka, zazpívala dramaticky Santuzzu ze Sedláka kavalíra. První část koncertu uzavřela Pavla Aunická přesvědčivě árií Johanky z Čajkovského Panny Orleánské.

Po přestávce zazpívala altistka Alžběta Vomáčková strhujícím způsobem árii Leonory z Donizettiho opery Favoritka, Jana Sýkorová, sólistka Opery Národního divadla, si vybrala árii Julie z Berliozovy vokální symfonie Romeo a Julie a předvedla svůj alt i ve ztišené emotivní podobě. Kateřina Jalovcová, rovněž sólistka Opery Národního divadla, zazpívala famózně árii Azuceny z Trubadúra, Michaela Katráková se spolu s hostujícím Jiřím Rajnišem obdivuhodně ujala dramatického duetu Lucie a Enrica z Lucie z Lammermooru. Lívia Obručník Vénosová krásně zazpívala obtížnou árii Thaïs ze stejnojmenné Massenetovy opery a program uzavřela Dana Burešová, sólistka Opery Národního divadla, která je pokračovatelkou své paní profesorky také ve sféře pedagogické, dramaticky a velmi emotivně interpretovanou Miladou ze Smetanova Dalibora. Na klavír citlivě doprovázeli Irina Roměnská, Augustin Kužela a Pavel Matyáš.

Po koncertě poděkovala paní profesorka Šulcová všem jednotlivým pěvkyním a vystoupení každé z nich výstižně komentovala svým osobitým způsobem. Takový vztah mezi studentkami a jejich pedagogem je opravdu záviděníhodný a atmosféra koncertu byla neopakovatelná pro svou bezprostřednost a lidskou komunikační průzračnost. Studentky paní Brigity Šulcové měly úspěchy už během svého studia na soutěži konzervatoří v Pardubicích, mnohé z nich výborně uspěly na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech a v dalších soutěžích. Především se však nepřeslechnutelně prosazují v mnoha našich divadlech, některé z nich také v zahraničí. Předností všech těchto pěvkyň je přirozené posazení hlasu a rozvíjení jeho specifického zabarvení, výborná dechová technika, schopnost uvolněného projevu, propojitelného s hereckými a pohybovými možnostmi, podpora znělosti hlasu.

Přejeme paní profesorce Brigitě Šulcové mnoho zdraví do dalších let a jejím studentkám další úspěchy.


Gratulační koncert k životnímu jubileu sopranistky, profesorky Pražské konzervatoře Brigity Šulcové
Eleni Aloneftou (mezzosoprán)
Pavla Aunická (mezzosoprán)
Dana Burešová (soprán)
Miroslava Časarová (soprán)
Kateřina Jalovcová (mezzosoprán)
Jana Kastnerová (soprán)
Michaela Katráková (soprán)
Emilie Kratochvílová (soprán)
Monika Machovičová (mezzosoprán)
Jana Sýkorová (mezzosoprán)
Jana Tuková (mezzosoprán)
Veronika Vaněčková (soprán)
Lívia Obručnik Vénosová (soprán)
Alžběta Vomáčková (mezzosoprán)
Jiří Rajniš (baryton)
Irina Roměnská (klavír)
Augustin Kužela (klavír)
Pavel Matyáš (klavír)
Martin Křehnáč (kytara)
27. března 2017 Koncertní sál Pražské konzervatoře Praha

program:
E. Kálmán: Árie Sylvy Varescu z operety Čardášová princezna
– Miroslava Časarová

W. A. Mozart: Árie Despiny z opery Così fan tutte
Veronika Vaněčková

G. Bizet: Árie Carmen z opery Carmen
– Monika Machovičová

A. Dvořák: Árie Armidy „Za štíhlou gazelou“ z opery Armida
– Emilie Kratochvílová

P. Eben: Výběr tří písní cyklu „Písně k loutně“
– Jana Tuková, Martin Křehnáč

A. Dvořák: Árie Rusalky „O měsíčku“ z opery Rusalka
– Jana Kastnerová

P. Mascagni: Árie Santuzzy z opery Sedlák kavalír
Eleni Aloneftou

P. I. Čajkovskij: Árie Johanky z opery Panna Orleánská
– Pavla Aunická

=přestávka=

Gaetano Donizetti: Árie Leonory z opery La Favorita
– Alžběta Vomáčková

H. Berlioz: Árie Julie z vokální symfonie Romeo a Julie
– Jana Sýkorová

G. Verdi: Árie Azuceny z opery Trubadúr
– Kateřina Jalovcová

G. Donizetti: Duet Lucie a Enrica z opery Lucie z Lammermooru
– Michaela Katráková, Jiří Rajniš

J. Massenet: Árie Thaïs z opery Thaïs
– Lívia Obručník Vénosová

B. Smetana: Árie Milady z opery Dalibor
– Dana Burešová

www.prgcons.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments