Osmnácté varhany, první neviditelné

  1. 1
  2. 2

V českých zemích jsou tisíce nástrojů různého stáří a v různém stavu. Podle Václava Uhlíře jich v Královéhradeckém kraji je na čtyři sta.

Pro srovnání – největší varhany na světě jsou v koncertní síni v Atlantic City ve Spojených státech – mají přes 33.000 píšťal, 336 rejstříků, sedm manuálů. Druhé s téměř 29.000 píšťalami jsou ve Philadelphii. Třetí největší na světě jsou v dómu sv. Štěpána v Passau – mají 233 rejstříků a skoro 18.000 píšťal. Jako o nejstarších dochovaných varhanách – jsou zřejmě ze čtrnáctého století – se hovoří o nástroji v bazilice v Sionu ve Švýcarsku.

A jak je to u nás? Nejstarší funkční varhany jsou zřejmě v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně z konce šestnáctého století. V Praze se za nejstarší pokládá nástroj varhanáře Hanse Heinricha Mundta v Týnském chrámu z roku 1673. Největší jsou v Praze varhany u sv. Jakuba, postavené roku 1705. Mají přes osm tisíc píšťal. V republice jsou ale největší varhany v olomouckém chrámu sv. Mořice. Jejich jádrem je barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera z roku 1745. V polovině dvacátého století prošly rekonstrukcí. Mají pět manuálů a 96 rejstříků a počet píšťal se rozrostl na více než deset tisíc.

Všechny nejsou samozřejmě vidět nikdy, většina píšťal je v každém nástroji skryta za těmi největšími a nejkrásnějšími kovovými, které tvoří varhanní prospekt. Ale varhany v Hradci Králové jsou asi první, které jsou téměř neviditelné.

Varhany v sále Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhanyfhk.cz)
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat