Osobnosti české opery: Teodor Šrubař

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Specifické místo v Šrubařově uměleckém životopise mají wagnerovské role. V prvním desetiletí po válce bylo prakticky nemyslitelné, aby se na českých jevištích objevilo některé z děl velkých Richardů – Wagnera či Strausse. Dnes se to leckomu může zdát podivné a hodné kritiky, ale je vždy nutné posuzovat určité počiny v dobovém kontextu, což bohužel zhusta nečiníme a pak dochází k nežádaným konfrontacím. První poválečnou wagnerovskou inscenací byl v roce 1955 Tannhäuser. Role Wolframa z Eschenbachu byla po všech stránkách Teodoru Šrubařovi velmi blízká a skvěle se s ní vypořádal. Později ovšem došlo na úkoly mnohem dramatičtější, jako byla titulní role v Bludném Holanďanovi či Telramund v Lohengrinovi, a nakonec k velkému překvapení mnohých došlo i na Wotana v inscenaci předvečera Prstenu Nibelungova, ve Zlatě Rýna, kterou alternoval s výtečným představitelem této role na čelných evropských scénách Antonínem Švorcem, a i zde obstál.Na samém konci své bohaté a úspěšné umělecké kariéry se setkal i s dílem Richarda Strausse. V jeho Ariadně na Naxu vytvořil role Učitele hudby a Parukáře. Vedle toho si v tomto období ještě s chutí zahrál a zazpíval další komickou roli, libretistu Prospera v Donizettiho Poprasku v opeře. Jeho úplně poslední studovanou rolí byl mistr pekařský Fritz Kohner ve Wagnerových Mistrech pěvcích noimberských. V této roli vystoupil celkem ve třech představeních.

Teodor Šrubař účinkoval na řadě koncertů, na jeho kontě je dlouhá řada rozhlasových a gramofonových nahrávek. Určitou kuriozitou je jeho jediná smetanovská nahrávka s jednou z jeho parádních rolí: Libuši nahrál v roce 1949 dirigent Alois Klíma a partnerem Marie Podvalové v roli Přemysla je na ní právě Teodor Šrubař.

Na těchto webových stránkách vysoce ocenil Šrubařův výkon v Přemyslovi Jiří Fuchs, když napsal: „…Jeho baryton zní pevně, mužně, bez náznaku vibrata. Dokonale na dechu postavený hlas s jeho typickým výtečným frázováním… Musím obdivovat vzácný Šrubařův smysl pro jemný detail.“

Po léta vyučoval Teodor Šrubař sólový zpěv na HAMU. Své  studenty vedl k maximální profesionalitě a zodpovědnosti, dokonalému technickému zvládnutému hlasovému projevu. Mezi jeho absolventy z barytonového oboru jmenujme například Ivana Kusnjera a Pavla Červinku.

Velký český pěvec Teodor Šrubař zemřel 8. července 1979.

Autor je bývalým dlouholetým ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni a Národního divadla v Brně
Foto ND Praha / Jaromír Svoboda 

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na