V Ostravě se blíží k premiéře Brittenovo Zneuctění Lukrécie

Národní divadlo moravskoslezské uvede komorní operu Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie, režisérem je ředitel divadla Jiří Nekvasil. Premiéra se uskuteční 16. února v Divadle Antonína Dvořáka.

Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – Jorge Garza, Jiří Nekvasil – NDM Ostrava 2017 (zdroj FB NDM Ostrava / foto Martin Popelář)

Dvouaktová komorní opera vznikla v roce 1946 podle francouzského dramatu Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce. „Jedna z nejslavnějších komorních oper byla šita na míru Brittenově operní společnosti a ještě předtím, než byla uvedena, byla cenzurována a označena za silně obscénní,” uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Dodala, že děj opery se opírá o historickou skutečnost. „Lukrécie, žena římského šlechtice Tarquinia Collatina, spáchala sebevraždu poté, co byla znásilněna synem posledního římského krále etruského původu,” dodala. Podle ní v sobě příběh nese ohromné lidské a morální sdělení a je dílem, které dokáže zapůsobit i svým sugestivním závěrem neseným v křesťanském duchu.

Ostravská verze nabídne mezinárodní obsazení. Ve čtyřech hlavních rolích se představí česká operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, americký pěvec Jorge Garza, Rakušan Thomas Weinhappel a mezzosopranistka chorvatského původu Janja Vuletic.

Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – Janja Vuletic – NDM Ostrava 2017 (zdroj FB NDM Ostrava / foto Martin Popelář)

Ta v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž francouzské televize Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie. V Brittenově osobité instrumentaci pro komorní orchestr se budou prezentovat koncertní mistři a vedoucí skupin orchestru opery Národního divadla moravskoslezského.

Scénu připravovaného představení postavil Jakub Kopecký. Kostýmy navrhla Simona Rybáková. Operu soubor nastudoval v anglickém originále s českými titulky. Vycházel přitom z překladu Ivony Cindlerové.


Benjamin Britten:
Zneuctění Lukrécie
(The Rape of Lucretia)
Hudební nastudování: Ondřej Vrabec
Dirigenti: Adam Sedlický / Ondřej Vrabec
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková
Český překlad: Ivona Cindlerová
Pohybová spolupráce: Jana Tomsová
Dramaturgie: Eva Mikulášková
Premiéry 16. a 18. února 2017 Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava

Mužský sbor – Jorge Garza
Ženský sbor – Eva Dřízgová-Jirušová
Collatinus – Martin Gurbaľ
Junius – Lukáš Bařák
Tarquinius – Thomas Weinhappel
Lukrécie – Anna Nitrová / Janja Vuletic
Bianca – Markéta Cukrová
Lucia – Veronika Holbová

www.ndm.cz

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na