V Ostravě se blíží k premiéře Brittenovo Zneuctění Lukrécie

Národní divadlo moravskoslezské uvede komorní operu Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie, režisérem je ředitel divadla Jiří Nekvasil. Premiéra se uskuteční 16. února v Divadle Antonína Dvořáka.

Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – Jorge Garza, Jiří Nekvasil – NDM Ostrava 2017 (zdroj FB NDM Ostrava / foto Martin Popelář)

Dvouaktová komorní opera vznikla v roce 1946 podle francouzského dramatu Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce. „Jedna z nejslavnějších komorních oper byla šita na míru Brittenově operní společnosti a ještě předtím, než byla uvedena, byla cenzurována a označena za silně obscénní,” uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Dodala, že děj opery se opírá o historickou skutečnost. „Lukrécie, žena římského šlechtice Tarquinia Collatina, spáchala sebevraždu poté, co byla znásilněna synem posledního římského krále etruského původu,” dodala. Podle ní v sobě příběh nese ohromné lidské a morální sdělení a je dílem, které dokáže zapůsobit i svým sugestivním závěrem neseným v křesťanském duchu.

Ostravská verze nabídne mezinárodní obsazení. Ve čtyřech hlavních rolích se představí česká operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, americký pěvec Jorge Garza, Rakušan Thomas Weinhappel a mezzosopranistka chorvatského původu Janja Vuletic.

Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – Janja Vuletic – NDM Ostrava 2017 (zdroj FB NDM Ostrava / foto Martin Popelář)

Ta v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž francouzské televize Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie. V Brittenově osobité instrumentaci pro komorní orchestr se budou prezentovat koncertní mistři a vedoucí skupin orchestru opery Národního divadla moravskoslezského.

Scénu připravovaného představení postavil Jakub Kopecký. Kostýmy navrhla Simona Rybáková. Operu soubor nastudoval v anglickém originále s českými titulky. Vycházel přitom z překladu Ivony Cindlerové.


Benjamin Britten:
Zneuctění Lukrécie
(The Rape of Lucretia)
Hudební nastudování: Ondřej Vrabec
Dirigenti: Adam Sedlický / Ondřej Vrabec
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková
Český překlad: Ivona Cindlerová
Pohybová spolupráce: Jana Tomsová
Dramaturgie: Eva Mikulášková
Premiéry 16. a 18. února 2017 Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava

Mužský sbor – Jorge Garza
Ženský sbor – Eva Dřízgová-Jirušová
Collatinus – Martin Gurbaľ
Junius – Lukáš Bařák
Tarquinius – Thomas Weinhappel
Lukrécie – Anna Nitrová / Janja Vuletic
Bianca – Markéta Cukrová
Lucia – Veronika Holbová

www.ndm.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat