Ostravský Chaplin se chystá do Prahy

Balet německého choreografa Maria Schrödera s názvem Chaplin uvede v únoru Stavovské divadlo. Do Prahy inscenaci přiveze Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy, kde měla inscenace o slavném herci a filmaři premiéru v listopadu loňského roku (naši recenzi najdete zde). V rámci hostování ostravského divadla ji pražské publikum uvidí 11. února.

Chaplin – choreografie Mario Schröder – Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (foto Martin Popelář)

Inscenace se věnuje uměleckým úspěchům Sira Charlese Spencera Chaplina mladšího, ale i jeho osobnímu životu. Balet německého choreografa Maria Schrödera byl s velkým úspěchem uveden v Lipském baletu před pěti lety a natočen jako taneční televizní film. Doprovází ho hudební koláž z děl skladatelů devatenáctého a dvacátého století.

Pro Chaplina měl Mario Schröder slabost už od dětských let. I tanec se údajně rozhodl studovat ve chvíli, kdy mu maminka řekla, že balet je něco takového, co dělá Charlie Chaplin. „Hrozně rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu, jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě,“ uvedl autor.

Schröder se rozhodl ve svém autorském baletu z Chaplina udělat postavy dvě. Také Geraldinu Chaplin nadchla myšlenka, že jejího otce budou představovat dva tanečníci. Člověka Chaplina muž a Chaplina filmového Tuláka žena.

Chaplin – choreografie Mario Schröder – Amelia Waller (Tulák), Koki Nishioka (Chaplin) – NDM Ostrava 2015 (foto Martin Popelář)

Jedenapadesátiletý německý tanečník a choreograf Mario Schröder byl v letech 1983 až 1999 prvním sólistou Lipského baletu, po dalších angažmá je od roku 2010 jeho ředitelem a šéfchoreografem. Je autorem téměř osmdesáti choreografií, mimo jiné titulů Jim Morrison, Requie_M, The Wall, Das Schloss, Dada-Republik, West Side Story, Othello či Love Hurts… Petrushka, kterou uvedlo před několika lety ostravské Divadlo Jiřího Myrona. Často navrhuje pro své tituly scénografii a věnuje se také tanečním site-specific projektům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat