Ostrov, o který nechceme přijít

  1. 1
  2. 2

Obratlovci, bezobratlí, ptáci nebo hmyz, všechno hemžení se metamorfuje. Zajímavé je, jak se často performeři proměňují ze subjektu v objekt, chvíli jsou některým tvorem a vzápětí jeho obětí. Situace dokresluje světlo z projektorů nebo promítané jednoduché ilustrace, které nenápadně dotvářejí ráz imaginární krajiny (světelný design se ale nevyhýbá ani stroboskopickým zábleskům). V samém závěru se k útočišti divokého života přiblíží na nebezpečný doslech zvuky lidských strojů drancujících snad jen kousek od té poslední výspy, aby se vzápětí proměnily v divokou hudbu, která tanečníky vtáhne až do stavů podobných extázi. Scénu navíc ozařuje načervenalé světlo a topí se v dýmu jako mezi doutnajícími pařezy na pasece. Tanečníci se ještě znovu vydávají z plné energie, ačkoli to činili už od prvních minut představení a člověk si tak říká, jestli ta opulentnost není vůbec rozmařilá a jestli ji sami dokážeme vstřebat, když jí dostáváme tak velkorysé porce od začátku do konce. Interpreti přesto stále popadají dech a neumdlévají.

A zde by inscenace měla skončit, nebo snad ještě se slovy vypravěče, který nás do tohoto světa uvedl hlasem ze záznamu, na krátkou návštěvu, jejíž účinky a rozjitření bychom měli nechat v sobě doznít, nebo naopak rozhořet novým zájmem. A nevyslovovat to, co bylo po celou dobu tak báječně nevysloveno. Odolat lákadlu call to action, odpustit si závěrečný apel a nechat diváka, aby si v rámci katarze přišel na to nejdůležitější sám, protože všechny prostředky už dostal.

Ostrov!
Režie, choreografie: Jana Burkiewiczová,
Scénář: Jana Burkiewiczová,Tomáš Luňák, Jiří Macek
Ilustrace: Jindřich Janíček (TakeTakeTake)
Animace: Tomáš  Luňák, Tomáš Hájek
Hudba: Jiří Konvalinka (Mutanti hledaj východisko)
Scénografie: Jaroslav Wertig
Light design: Pavla Beranová
Kostýmy: Barbora Procházková (Project Sapience)
Masky: Štěpán Růžička
Světla, projekce: Petr Taclík
Zvuk: Filip Jiskra
Tančí: Helena Arenbergerová, Ariadne Toumbeki, Ifigenia Toumbeki, Veronika Tököly, Maxime Guenin, Michal heriban, Eduard Adam Orszulík, Adam Pavlovčin
Premiéra: 8. 11. 2021, La Fabrika

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments