Osudová role? Krušina. Toho prvního zpíval dokonce bulharsky

  1. 1
  2. 2

Nejraději zpívám Verdiho. Například Rigoletta jsem ve svém životě zpíval v pěti různých inscenacích a mám ho moc rád. Ale úplně nejvíc jsem zpíval Nabucca, toho v Olomouci, Opavě, Plzni, Košicích, Bratislavě, Vídni, Banské Bystrici, Ústí nad Labem, na festivale v Lokti a na open-air turné v Německu, Holandsku a Rakousku. Je to má nejfrekventovanější a nejoblíbenější role. Dvakrát jsem se vrátil k roli Jaga v Othellovi, toho jsem zpíval také moc rád.

Který úkol byl pro vás hodně náročný?

Hodně náročné byly pro mě Hoffmannovy povídky a ztvárnění basbarytonových partů Lindorfa, Coppélia a Miracla. To byl opravdu obrovský úkol herecký i pěvecký, jak je všechny rozlišit.

Existuje nějaká role, která vás minula?

Ano. Falstaff. Ačkoliv nemám komické postavy moc rád, toto byl sen samozřejmě kvůli Verdimu. Byl jsem do něho obsazený, ale kvůli zdravotním problémům na něj nedošlo. Celou roli jsem se naučil, ale nebylo mi dopřáno. Pravděpodobně se k němu už nikdy nedostanu…

Pokud člověka zamrzí jedna jediná neuskutečněná a neodzpívaná role za více než třicet let u divadla, myslím si, že je šťastlivec… Přeji vám do dalších let pevné zdraví a další nové pěvecké příležitosti!

Vizitka:

Vladislav Zápražný (foto archiv umělce)

Vladislav Zápražný se narodil 11. prosince 1950 na Slovensku. Zpěv studoval na Konzervatoři v Bratislavě a na Hudební akademii v Sofii, Bulharsku.

Po skončení studií v roce 1977 zvítězil v celostátní pěvecké soutěži Mikuláše Schneidera Trnavského a debutoval jako hrabě Luna v opeře Trubadúr.

Ve své pěvecké kariéře vytvořil významné postavy českého a světového repertoáru, především role z oper Giuseppe Verdiho jako Nabucco, Rigoletto, Simone Boccanegra, Jago z opery Othello, Renato z opery Maškarní ples, Ezio z opery Attila a další. Za ztvárnění rolí Rigoletta a hraběte Almavivy ve Figarově svatbě v Moravském divadle Olomouc a Jaga v opeře Othello v Plzni byl navržen v širší nominaci na cenu Thálie. V Moravském divadle Olomouc byl v průběhu své pěvecké kariéry několikrát oceněn Cenou za nejlepší mužský jevištní výkon, naposled za roli Simona Boccanegry v divadelní sezoně 2011–2012.

Hostoval na slovenských a českých operních scénách. Jako sólista Moravského divadla zpíval také v Německu, Rakousku a Švýcarsku, v Národním divadle v Praze a v Bratislavě. Kromě toho se věnuje i koncertnímu zpěvu. Jako sólista vystoupil v dílech českého a světového repertoáru se Slovenskou filharmonií, Moravskou filharmonií a Janáčkovou filharmonií Ostrava.

V roce 2006 vystoupil na samostatném recitálu z české duchovní tvorby na letním hudebním festivalu v Itálii Asiago Festival 2006.

Foto archiv Vladislava Zápražného / archiv Moravského divadla Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat