Osudy Beno Blachuta (1)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Josef Černocký st., žák Leoše Janáčka, byl ředitelem zábřežského kůru od roku 1911, ale už předtím byl v obci ředitelem hudební školy. Marie Černocká po manželově smrti požádala zábřežský farní úřad, aby jí byl ponechán „úřad ředitele kůru“, v čemž jí bylo vyhověno. Syn manželů Černockých Josef (1913-1970), Benův přítel, studoval v Praze varhanní hru u prof. Wiedermanna.

Byl to on, kdo domluvil, aby Beno Blachut, jehož pěvecké dovednosti kostelního sboristy i sólisty znali zatím pouze věřící na mších, návštěvníci různých vítkovických hudebních vystoupení a přátelé, předzpíval profesoru zpěvu na pražské konzervatoři Louisi Kadeřábkovi. Úspěšná audice předeslala možnost ucházet se o studium zpěvu na hudebním ústavu. Dne 28. ledna 1935 odjížděl do Prahy podruhé. Jeho zkouška před komisí vedenou ředitelem konzervatoře Josefem Sukem dopadla výborně. Od 1. února 1935 se Beno  Blachut stává řádným studentem zpěvu na pražské konservatoři u profesora Louise Kadeřábka. Doma ve Vítkovicích, jež Beno tak důvěrně znal, zůstala rodina, přátelé a on sám vstupuje na zcela novou, dosud nepoznanou, životní cestu. Byl to začátek budoucí bohaté umělecké práce, do níž vyučený kotlář z prosté rodiny dal celé své srdce.

Připravujeme ve spolupráci se Společností Beno Blachuta
Foto archiv Společnosti B.Blachuta, Archiv města Ostravy

(Pokračování)
***
Letošnímu jubileu Beno Blachuta budou věnovány dva koncerty:
* 24. dubna 2013 v zámečku v Ostravě-Vítkovicích vystoupí s písňovým recitálem Kateřina Kněžíková (A. Dvořák, R. Strauss) za klavírního doprovodu Davida Švece
www.janackuvmaj.cz
* 23. května 2013 se bude v pražském Rudolfinu jako součást Pražského jara konat koncert Pocta Beno Blachutovi. Árie a dueta z oper, ve kterých Beno Blachut zpíval, přednesou Aleš Briscein a Lenka Máčiková, doprovázeni Pražskou komorní filharmonií dirigovanou Davidem Švecem.
www.festival.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat