Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zahájilo sezonu Trubadúrem

  1. 1
  2. 2

Ruize představoval Peter Malý, Starého cikána František Brantalík, který výrazně pomáhal v basu ve všech sborech opery, party výborně ovládal, to by chtělo zvláštní honorář. Divím se, proč domácí pěvec vlastně není využit pro basovou roli Fernanda, kterou by jistě odvedl spolehlivě. Vladimíra Malá v malé roli Ines zaujala prostorovou nosností kulatě znějícího hlasu. Vyzdvihnout musím vynikající výkon Nadi Kabelové v režií přidané roli Ženy, představující přesvědčivým uměleckým výrazem pohybu a mimiky výtečně gradovaný symbolický leitmotiv nevyhnutelné osudovosti.

Sbor opery Jihočeského divadla (sbormistr Martin Veselý) měl v Trubadúrovi závažný úkol, který předvedl již v divadelní premiéře v Metropolu. Je neustále spolupřítomen na scéně, ve smyslu inspirace divadlem antiky. Členové sboru jsou režisérem zapojeni pohybově, mimicky, musí obsáhnout velký prostor, probíhají i točnou mezi publikem, v prostoru, podtrhují atmosféru díla velmi zdatně. Zvukově se sbor vypořádal s akustikou prostoru solidně, jistě nemohu očekávat obdobnou míru zvukové homogenity jako v divadle, kde je postavení hlasových skupin snazší a kontakt s orchestrem a dirigentem přímý.

Hudební provedení bylo v rukou Maria De Rose. Nese trochu znaky problémů orchestru, který je amplifikován, čímž se ovšem zároveň nechtěně zesilují intonační a rytmické kazy, které by bez amplifikace zůstaly jen dřímat. Nepřesnosti v souhře mezi orchestrem a pěvci, intonační kazy, které jsem již letmo výše zmínil, byly mínusem produkce. Krom postav Fernanda a Azuceny se jim nevyhnul z hlavních rolí nikdo.

V přírodním typu divadla je jistě v popředí vizuální typ dojmů, proto se ostatně do tohoto typu divadel chodí. V tomto ohledu je Trubadúr v dynamické režii Tomáše Studeného silným zážitkem, ba přiznám se, že jsem litoval, když opera hraná bez pauzy před půlnocí končila. Což je neklamná známka, že mne představení velice zaujalo. A to jsem již byl svědkem veřejné generálky ve značně chladném počasí, vhodném spíše pro otužilce, jímž snad i trochu jsem… Z generálkového obsazení bych rád vyzdvihl výkon bulharského barytonisty Kruma Galabova v roli Luny, který se představil pěvecky znamenitě. To je výborný objev Jihočeského divadla. Právě kvůli jeho pěknému výkonu bych rád viděl tuto inscenaci ještě jednou. Snad se do té doby hudební provedení ve všech aspektech stane přesvědčivějším, krásná a barevná inscenace by si to zasloužila. Slova Ramóna Vargase z tiskové konference českokrumlovského festivalu, že se dnes lidé chodí na opery hlavně dívat, ne tolik poslouchat jako za dob Di Stefana či Bergonziho, jako by naznačovala, že publiku nejde o zmíněné hudební aspekty. Což je vlastně pro tuto inscenaci dobře, má-li pan Vargas správný pocit.

V závěru bych rád ocenil nápad pana šéfa opery Studeného nechat přeložit text opery do mobilů ve třech jazycích. Že by inspirace Lincem? To je ovšem výborné. Kolem mne totiž seděli ze všech stran německy hovořící posluchači, Němci či Rakušané, navíc jsem jel autem zpět do Budějovic za německým autobusem, který zjevně mířil z Dlouhé louky do hotelu. Proto je tato inovace překladů chvályhodná.

Hodnocení autora recenze:
režie a vizuální dojem 95%
hudební ztvárnění 65%

 

Giuseppe Verdi:
Trubadúr
(Il trovatore)

Hudební nastudování a dirigent: Mario De Rose
Režie: Tomáš Studený
Scéna: Aleš Valášek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Sbormistr: Martin Veselý
Dramaturgie: František Řihout
Orchestr opery Jihočeského divadla
Sbor opery Jihočeského divadla
Premiéra 14. července 2017 Otáčivé hlediště Český Krumlov
(psáno z reprízy 16. 7.2017)

Azucena – Eliška Weissová
Manrico – Paolo Lardizzone
Hrabě z Luny – Alexandr Beň
Leonora – Yukiko Kinjo
Ferrando – Jan Šťáva
Ines – Vladimíra Malá
Ruiz – Peter Malý
Starý cikán – František Brantalík
Žena – Naďa Kabelová
Dítě – Nikolas Harrington

www.otacivehlediste.cz
www.jihoceskedivadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Trubadúr (Otáčivé hlediště Český Krumlov 2017)

[yasr_visitor_votes postid="261633" size="small"]

Mohlo by vás zajímat