Pardubické hudební jaro počtyřicáté? Ani se mi tomu nechce věřit

  1. 1
  2. 2

Dobrý den, pane Krečmere, i po čtyřech letech stále vzpomínáme na úžasný koncert houslisty Josefa Špačka s vaším souborem na pardubickém zámku. Nemohli byste ho pozvat znovu? Moc se za to přimlouváme! Děkujeme a přejeme hodně úspěchů v novém roce. (Nápravníkovi)

Vážení Nápravníkovi, s Josefem Špačkem spolupracujeme pravidelně, máme ho moc rádi. Jsou to vždy opravdu krásné koncerty! Před časem jsem s ním sjednal účinkování na Pardubickém hudebním jaru 2018. Mezitím však Josef obdržel pozvánku k účinkování v tomto termínu v Carnegie Hall v New Yorku se slavným violoncellistou Yo-Yo Mou. Taková nabídka se neodmítá, ani by mne nenapadlo trvat na již sjednaném termínu v rámci Pardubického hudebního jara. Koncert v Carnegie Hall odložit opravdu nelze, v Pardubicích však ano. Takže můžete se těšit, určitě ho brzy uslyšíte, zatím však neznáme nový termín.

Dočetla jsem se, že Pardubické jaro je má známku kvality „EFEE“. Co to vůbec znamená, jaký praktický význam to má a kdo další u nás tuto známku získal? Děkuji za vysvětlení. (Anna Stuchlíková)

EFFE je zkratka Europe for Festivals, Festivals for Europe. Festival Pardubické hudební jaro je členem Asociace hudebních festivalů České republiky a Evropské asociace hudebních festivalů EFA. V roce 2017, na Arts Festivals Summitu ve Wiesbadenu, zařadila mezinárodní porota v čele s předsedou Sirem Jonathanem Millsem Pardubické hudební jaro mezi významné evropské festivaly a udělila mu Známku kvality. Pokud vím, z hudebních festivalů toto ocenění získaly též Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a Janáčkův máj Ostrava.

Dobrý den, jak na tom je Pardubické hudební jaro s financemi? S jak vysokým rozpočtem pracujete, z jakých zdrojů čerpáte finance a co soudíte o současném systému rozdělování peněz na kulturu? Myslíte, že je spravedlivý vůči orchestrům a festivalům v regionech? Děkuji za vaši odpověď. (Václav Voráček, Pardubice)

Vážený pane Voráčku, pro rok 2018 pracujeme s rozpočtem přibližně sedm miliónů korun. Tato částka je jen zlomkem toho, s čím pracují festivaly obdobné velikosti a významu. Letos jsme byli velmi úspěšní v grantovém řízení ministerstva kultury, nicméně částku budeme znát až těsně před zahájením festivalu. Úspěšná byla i žádost o dotaci Státního fondu kultury. Významně nás podporuje Pardubický kraj, Statutární město Pardubice a řada dalších partnerů.

Otázku stran systému rozdělování peněz na kulturu a spravedlnosti vůči orchestrům a festivalům v regionech nedokážu zodpovědět stručně, není zde na to dost prostoru a jakékoliv zjednodušení by bylo neobjektivní.

Dobrý den, jsme velcí operní fanoušci, a proto jsme velmi přivítali, že se na programu festivalu začala objevovat operní představení. Moc už se těšíme na letošní Libuši s paní Urbanovou. Jaká představení připravujete pro příští rok? Jen tak dál! (V. Kramářová, Chrudim)

Vážená paní Kramářová, operu a balet jsme zařadili do programů Pardubického hudebního jara především proto, že ačkoliv žijeme v regionu s velkou kulturní tradicí, v celých východních Čechách bohužel není stálá operní či baletní scéna. Letošní Smetanova Libuše samozřejmě souvisí, stejně jako Má vlast s Českou filharmonií a Dvořákovy Slovanské tance s Filharmonií Brno, s připomínkou výročí sta let od založení Československé republiky. Zatím vám nemohu prozradit, které opery plánujeme na rok 2019. Mohu vás však ujistit, že na tom pracujeme, a věřím, že to bude šťastná volba.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi.

 

VIZITKA
Josef Krečmer (*8. března 1958) český violoncellista, pedagog a manažer. Studoval Konzervatoř v Teplicích u profesora Mirko Škampy, Státní konzervatoř v Praze u profesora Josefa Chuchra a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze u Alexandra Večtomova a Miloše Sádla. Absolvoval mistrovské kurzy u Natalie Šachovské a Erki Rautia. Zúčastnil se mnoha interpretačních soutěží: Celostátní interpretační soutěž Hudební mládeže ČSSR – 1. cena, Heranova mezinárodní violoncellová soutěž – 2. cena a diplom nejlepšího účastníka z ČSSR, Concertino Praga – absolutní vítěz (mezinárodního kola rozhlasové soutěže) a další.

Od roku 1979 vyučuje hru na violoncello na Konzervatoři Pardubice, kde vychoval řadu vynikajících absolventů (Pavel Ludvík, Jan Žalud, Jan Žďánský a jiní). V letech 1991–2003 byl koncertním mistrem Komorní filharmonie Pardubice, natočil řadu snímků pro Český rozhlas a na CD. V letech 1989–1991 pracoval pro Nadaci Yehudi Menuhina v Paříži, kde spolupořádal koncertní vystoupení mnoha českých umělců po celé Francii. Působil také jako koncertní mistr v mezinárodním orchestru v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži.

V roce 2004 založil komorní soubor Barocco sempre giovane a je jeho uměleckým vedoucím. Pořádá koncerty klasické hudby, na kterých dává příležitost především mladým začínajícím hudebníkům. V Pardubicích pořádá také cykly koncertů na zámku a v Sukově síni Domu hudby.
(zdroj: www.cs.wikipedia.org)

www.pardubickehudebnijaro.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat