Pětaosmdesátiny skladatele a pedagoga Pavla Blatného

Skladatel, hudebník a pedagog Pavel Blatný, který 14. září oslaví pětaosmdesáté narozeniny, patří k výrazným osobnostem hudební scény druhé poloviny uplynulého století. Blatný pochází z hudební rodiny, od pěti let se učil hře na klavír u své matky a od deseti let se již pokoušel komponovat. Uznávaný pedagog je autorem zejména komorní tvorby, nebrání se ani experimentům.

Pavel Blatný (foto archiv)
Pavel Blatný (foto archiv)

Slavný rodák z Brna studoval nejprve na brněnské konzervatoři hru na klavír a dirigování. Komponování studoval soukromě u Pavla Bořkovce v Praze, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně studoval také hudební vědu. Jeho záběr je nebývale široký. Kromě skládání hraje na klavír, je hudebním dramaturgem, dirigentem, pedagogem a publicistou. Blatný se nepohybuje jen na poli vážné hudby, ale snaží se i o mezižánrové průniky například do oblasti jazzu, což označuje za „hraniční hudbu“. Blatný je uznávaný i v zahraničí a je držitelem mnoha cen.

Pavel Blatný (zdroj kotlarska.cz)
Pavel Blatný (zdroj kotlarska.cz)

Pavel Blatný pochází z kulturní rodiny. Jeho dědeček a otec prosluli jako varhaníci, otec byl navíc i skladatel a pedagog. Matka Pavla Blatného hrála na klavír, strýc Lev Blatný působil jako redaktor, spisovatel a dramatik. Jeho syn, bratranec Pavla Blatného, je známý český básník Ivan Blatný.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat