Pianista Simon Trpčeski poprvé s Janáčkovou filharmonií

  1. 1
  2. 2

Risto Joost jako dirigent nehýří velkými gesty, jeho vedení orchestru bylo gesty a pohybem střídmé a přitom dostatečně energické. Osobně nejsem přesvědčen, že by jeho styl měl nějaké charisma, jeho komunikace s hráči byla trochu upjatá a chladná. Joost také nemusel orchestr během děkovaček tolikrát zvedat ze židlí, jako voják svěřence při rozcvičce. Současně ovšem musím potvrdit, že provedení mělo soudržnost, pevný tvar, detailní koncepci a celkový šmrnc.

Simon Trpčeski a Janáčkova filharmonie, 3. 10. 2019 (foto Ivan Korč)

Hodnotit takový koncert je ošidné. Každá hnidopišská snaha pást se po detailech (nepřesný nástup v Čajkovského introdukci) je totiž argumentačně eliminována pozitivy, která jednoznačně převažovala. Všechny skladby k sobě dramaturgicky dobře ladily. Pokud bych měl vyjádřit nejsilnější moment večera, spatřoval bych jej v Lisztově koncertu a dechberoucím výkonu Simona Trpčeského a filharmoniků. Tady se okouzlujícímu a milému pianistovi povedlo komunikačně a hráčsky vyburcovat hráče Janáčkovy filharmonie k naprosto excelentnímu výkonu. Makedonský pianista v Ostravě i napodruhé stvrdil své mimořádné, hřejivě lidské umělecké mistrovství, které ve srovnání s jeho klavírním recitálem nebylo o nic méně sugestivní.

Program koncertu:

Petr Iljič Čajkovskij:
Romeo a Julie, předehra-fantazie pro velký orchestr

Ferenc Liszt:
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur S 125

Bohuslav Martinů:
Symfonie č. 4 H 305

Účinkující:
Simon Trpčeski – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Risto Joost – dirigent

3. 10. 2019, Dům kultury města Ostravy

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
dalibor

Naprostý souhlas – úžasný koncert!!! Nicméně – “chemie” mezi dirigentem a orchestrem (dle mých pocitů) fungovala naprosto perfektně: I s handicapem levé ruky v sádře/obvazu? Joost ovládal orchestr úžasně a hráči hráli s nadšením, nasazením a nevídanou precizností! Samozřejmě dokonalý soulad mezi všemi v Lisztovi – Bravo!!!
Dovedl bych si pana dirigenta představit i na postu šéfa JFO. Myslím, že by si to ostravští zasloužili!