Pionýrka postmoderního tance, Američanka Trisha Brown je po smrti

Velká postava světového tance, americká tanečnice a choreografka Trisha Brown zemřela v New Yorku ve věku osmdesáti let. Trisha Brown, která se vedle tance věnovala i výtvarnému umění a vystavovala mimo jiné i na benátském bienále, se v roce 1995 představila v Praze. O jejím sobotním úmrtí informovala v noci na dnešek agentura Agence France-Presse.

„Pionýrka postmoderního tance” byla několik posledních let nemocná. Její soubor Trisha Brown Company, který založila v roce 1970, ji ocenil jako „avantgardní choreografku, která navždy změnila umělecký svět”.

Trisha Brown (zdroj trishabrowncompany.org / foto © Marc Ginot)

Novátorství Trishy Brown, která působila v šedesátých letech v legendárním newyorském Judson Memorial Church, spočívalo především v neotřelé práci s prostorem, detailní, precizní až matematicky přesné ve své symetrii i asymetrii. Jevištní prostor začala podle svých slov objevovat ve zcela nově viděných dimenzích poté, co se důkladně zabývala architekturou a geometrií. Patřila také k prvním umělcům, kteří opustili divadelní jeviště a začali vystupovat v galeriích, muzeích či na ulici.

Trisha Brown v červnu 1995 vystoupila v pražské Státní opeře na festivalu moderního tance Tanec Praha ’95. Publiku se představila sama v sólovém vystoupení, na němž spolupracovala s hudebníkem a výtvarníkem kostýmů Robertem Rauschenbergem. Hlavní část programu tvořilo její dílo s názvem M.O., pro něž použila hudební předlohy Johanna Sebastiana Bacha.

Narodila se 25. listopadu 1936 v městečku Aberdeen ve státě Washington na severozápadním pobřeží USA poblíž města Seattle. V roce 1961 přijela do New Yorku a připojila se ke známému tanečnímu divadlu Judson v Greenwich Village, které působilo v bývalém kostele Judson Memorial Church.

V roce 1970 založila svůj vlastní taneční soubor, kde předváděla strhující taneční výkony plné rychlých přechodů a pohybů celého těla. Její tanec byl často přirovnáván k pohybu vody či cyklickému pohybu vln moře.

„Popravdě jsem zpočátku moc nevěděla, jak tančit,” svěřila se jednou Trisha Brown. „Často jsem improvizovala, své vědomí jsem se snažila usměrnit a vyjádřit svobodného ducha člověka.”

Její soubor někdy dokonce tančil bez hudby, později ale Trisha Brown čerpala například z operních děl či jazzu. Tančila až do svých jednasedmdesáti let. Zemřela jen několik měsíců po svém manželovi, vizuálním umělci Burtu Barrovi, který zesnul loni 7. listopadu. Měli spolu syna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat