Piotr Beczała: Dnes už se na scéně nemůžete nechat nalíčit na mouřenína

Světoznámý tenorista Piotr Beczała si ve svém včerejším interview pro Aargauer Zeitung postěžoval, že společenská vlna Black lives matter omezuje prostředky klasického operního divadla.
Piotr Beczała (foto Johannes Ifkovits)

Především u role Otella a podobných, považuje její ztvárnění za značně zkomplikované. „Je směšné, že nebude možné v divadlech nalíčit Otella tmavou barvou. To chcete někomu zakazovat se načernit? Zakažte Butterfly si nalíčit šikmé oči. Je to ubohé, i když důvody chápu.“

Piotr Beczala oceňuje filmovou produkci Otella Franca Zefirelliho z roku 1986 s Plácidem Domingem. Důležitou složkou opery je také herectví, které doplňují vizuální prostředky. Pokud se jich dobrovolně vzdáme, omezí to emocionální dopad. Opera je složené umělecké dílo, každá složka je podle Piotra Beczały stejně významná, stejně tak i černý hrdina.

Plácido Domingo sám konstatoval, že na počátku se nechal nalíčit pouze lehce. Čím více však na roli pracoval, tím více pociťoval, že tragiku této postavy vyjadřuje právě její barva kůže a proto přidával na intenzitě líčení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat