PKF – Prague Philharmonia – Lobkowicz abonmá

Lobkowiczký palác (zdroj Lobkowicz.com)

Pro PKF – Prague Philharmonia je tato abonentní řada čirou radostí – návratem k jejímu klíčovému repertoáru období klasicismu v té nejčistší podobě – umocněnou nádherným prostředím Lobkowiczkého paláce. Tento projekt vznikl v úzké spolupráci s rodinou Lobkowiczů, jež je symbolem úcty k tradicím a jejich moderního rozvoje. Členové rodu byli po staletí mecenáši hudebních skladatelů a sami znamenitými hudebníky. Tato koncertní řada nabízí během roku čtyři koncertní zastavení. Pro orchestr je to příležitost představit virtuozitu svých hráčů ve spolupráci s výjimečnými zahraničními sólisty.

 

úterý 17. října
Paganini kontrabasu
Ödön Rácz – kontrabas
Jan Fišer – umělecký vedoucí, housle

houslový koncert v jednání
Giovanni Bottesini: Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 h moll
Giovanni Bottesini: Duo Concertante pro housle a kontrabas
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 25 g moll, KV 183

Že kontrabas nepatří mezi virtuózní nástroje? Rozhodně ano, chopí-li se jej „Paganini kontrabasu“ Ödön Rácz. Maďarský hráč umí obří smyčcový nástroj rozeznít líbezným belcantem a s lehkostí zvládat i ty nejtěžší pasáže. Vždy vítaným potěšením je slyšet v roli sólisty i Jana Fišera, koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia. Večer pak uzavře Mozartova „malá“ symfonie g moll, jež předjímá svým dramatickým nábojem svou slavnější a pozdější „sestru“ v téže tónině.

pondělí 20. listopadu
Závěrečná fanfára
Gábor Boldoczki – trubka
Jan Fišer – umělecký vedoucí

orchestrální kus v jednání, koncert pro trubku v jednání
Jan Křtitel Jiří Neruda: Koncert pro trubku a orchestr Es dur

Trubka byla odjakživa symbolem slavnostních fanfár i bitevních signálů, zahajovala hostiny i oznamovala příchod panovníka. Všechny atributy plus omračující virtuozitu a tónové bohatství získává tento nástroj v rukou Gábora Boldoczkého, jenž patří k nejvýraznějším a nejtalentovanějším hráčům na trubku současnosti a jenž se k PKF rád opakovaně vrací.

www.pkf.cz