Plácido Domingo přijede v říjnu do Prahy zadirigovat si Giovanniho ve Stavovském k 230. výročí premiéry

Světově uznávaný operní pěvec a dirigent Plácido Domingo bude 27. a 29. října ve Stavovském divadle v Praze dirigovat koncertní uvedení Mozartovy opery Don Giovanni. Speciální představení se uskuteční u příležitosti 230. výročí premiéry této opery. Informovalo o tom dnes pražské Národní divadlo.

Plácido Domingo (foto FB P. Dominga)

Hudebníci vystoupí na vyvýšeném orchestřišti, aby na ně bylo lépe vidět. Podle mluvčího Opery Národního divadla Tomáše Bendla to má připomenout, jak vypadala původní premiéra Dona Giovanniho pod Mozartovou taktovkou, která se uskutečnila v někdejším Nosticově divadle v říjnu 1787.

Plácido Domingo bude Dona Giovanniho s orchestrem Národního divadla dirigovat jen dvakrát. Stavovské divadlo bude poté nadále uvádět současnou inscenaci, kterou roku 2012 nastudovalo režijní duo SKUTR.

Dona Giovanniho již Plácido Domingo dirigoval ve Washingtonu či v newyorské Metropolitní opeře. Šestasedmdesátiletý umělec natočil přes stovku oper, ztvárnil téměř 150 rolí a získal 14 cen Grammy. Pěvec bude mít již tuto neděli, tedy 29. ledna, ve Stavovském divadle setkání s novináři, kterého se zúčastní také ministr kultury Daniel Herman, ředitel Národního divadla Jan Burian a ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncová.

Stavovské divadlo (foto archiv)

Žádná jiná ze světových oper nemá tak úzký vztah k Praze jako právě Mozartův Don Giovanni. Autor ji psal přímo pro Prahu a v roce 1787 ji při premiéře také osobně dirigoval ve Stavovském, tehdy Nosticově divadle. Titulní role se stále řadí k těm nejprestižnějším pěveckým úkolům. Premiérou Dona Giovanniho se před dvěma roky zabýval dokumentární film, který britská BBC natočila v Praze s pěvcem Rolandem Villazónem v roli průvodce a tuzemským orchestrem staré hudby Collegium 1704.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat