Plácido Domingo se vyjádřil k obviněním z obtěžování, posléze převzal čestné vyznamenání

U příležitosti pondělního pařížského koncertu poskytl věhlasný světový operní tenor a barytonista Plácido Domingo Francouzské tiskové agentuře (AFP) rozhovor, v němž se – kromě milované hudby – nezdráhal vyjádřit ani k obviněním ze sexuálního obtěžování. V reakci na toto obvinění v roce 2019 rezignoval na místo ředitele Opery v Los Angeles a prakticky ukončil veškerou svou činnost na severoamerickém kontinentu. Rušení koncertů se dočkal i po Evropě, včetně rodného Španělska.

Plácido Domingo (foto LA Opera)
Plácido Domingo (foto LA Opera)

Plácido Domingo, který je mnohými stále označován za „krále opery“, se sice ztotožňuje s nutností „zkoumat minulost dnešníma očima, uvažovat o ní v souvislostech, a je-li to zapotřebí, přísně ji kriticky hodnotit“ a to hlavně v souvislosti s proměnou některých postojů společnosti. Zároveň ovšem dodal a upřesnil, že to neznamená, že minulost lze přepisovat. Celý rozhovor probíhal naživo, ovšem na vyžádání jeho týmu byly právě otázky týkající se nařčení z nevhodného chování vůči ženám vyhotoveny i zodpovězeny písemně. Ze sexuálního obtěžování, jehož se měl dopouštět už od 80. let, Plácida Dominga v roce 2019 obvinilo na dvacet amerických žen. Palcové titulky světového tisku tehdy oznamovaly, jak přesvědčivě obvinění vyznívají. Samotné vyšetřování amerických odborů AGMA došlo k závěru, že se jednalo o „nevhodné chování”.

Plácido Domingo už v prvních reakcích vyjadřoval lítost a poškozeným se omlouval. Nikdy však otevřeně nepřiznal vinu. Jeho slovy se „nikdy k nikomu nechoval agresivně ani nikomu nekladl překážky v rozvoji kariéry”, obvinění považuje za nepodložená. Žádné soudní řízení vůči němu nikdy nebylo zahájeno.

V posledních měsících koncertoval v Moskvě, Madridu, a po pařížském recitálu v Salle Gavea, jej čekají Itálie nebo Vídeň. V rodném Madridu se před zahájením koncertu minulý týden dočkal osmiminutového potlesku celého publika vestoje. Den na to obdržel od madridského Teatro Real čestné vyznamenání (Honorary Ambassador for World Heritage of Spain).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments