Plzeň. V hlavní roli Jakub Jan Ryba

Divadlo J. K. Tyla Plzeň uvedlo v sobotu 14. října ve své historické budově světovou premiéru opery Miroslava Kubičky Jakub Jan Ryba. Bezprostřední inspirací pro kompozici operního díla o známém českém skladateli mu byla už v osmdesátých letech minulého století inscenace hry Josefa Boučka Noc pastýřů v Národním divadle. Na motivy Boučkovy hry napsal libreto Jaroslav Gillar, jemuž se podařilo vytvořit pro skladatele kompaktní základ jeho prvního a zatím jediného operního díla.
Miroslav Kubička: Jakub Jan Ryba – Jan Ondráček (František Česaný), dětský sbor DJKT, Tomáš Kořínek (Jakub Ryba) – Divadlo J. K. Tyla 2017 (zdroj DJKT)

Rožmitálský učitel Jakub Jan Ryba byl donedávna veřejnosti znám jako skladatel jediné skladby – České mše vánoční. Její milá, naivní a vtipná hudba neodmyslitelně patří k našim Vánocům, ale rozšířila se i dále do světa. Ruku v ruce s ní šel i tragický příběh jejího tvůrce. Do dnešní doby jsme získali díky českým interpretům o skladateli Jakubovi Janu Rybovi širší povědomí. Mohli jsme se například loni bezprostředně seznámit s Rybovou skladbou Stabat mater, která vyšla na CD.

Skladatel Miroslav Kubička o hudbě své opery Jakub Jan Ryba prohlásil, že se snažil „spojit svůj hudební jazyk s Rybovým“, a musíme potvrdit, že se mu to podařilo a jeho hudba je srozumitelná širokému spektru diváků. Na dvou místech opery skladatel cituje Rybovo dílo, jinde velmi citlivě přikomponoval ukázku jeho údajné tvorby. Podkresy pod jednotlivými pěveckými čísly nejsou příliš hutné a ponechávají prostor zpěvákům. Pro roli krajského komisaře Františka Xavera Starka zvolil skladatel pasáž parlandového charakteru, písař Jan Malbohan je postava mluvená.

Opera o Jakubovi Janu Rybovi má neoklasický charakter a inscenační tým tuto její vlastnost ještě zvýraznil. Režisér Tomáš Pilař spolu s výtvarníkem scény i kostýmů Alešem Valáškem se shodli na celistvém baladickém charakteru opery. Scénografie, kterou tvoří polokruhový šedavý horizont, v jehož spodní části je vykrojena silueta vesnice, uprostřed jeviště pódium a přidaný mobiliář, je citlivým a trefným prostředím pro zvolna se odvíjející panorama venkovského života. Zimní krajina, sněží. Už v úvodu opery se objevuje postava tajemného pastýře „hrajícího“ na velkou pastýřskou troubu, která se ozývá z orchestřiště.

Není podstatné, zda Miroslav Kubička, takto pedagog Konzervatoře Jana Deyla v Praze, složil svou operu pro plzeňské divadlo na zakázku, nebo, jak sám píše v programu k inscenaci, operu nabídl Plzni už hotovou, důležité je, že operní soubor se jeho dílu velmi soustředěně věnoval po všech stránkách. Dirigent Jiří Štrunc, sbormistr Zdeněk Vimr, který měl na starosti nejen operní sbor, ale také početný divadelní sbor dětský, sólisté, mezi nimiž vévodil představitel skladatele Ryby Tomáš Kořínek, který se s postavou doslova ztotožnil, Rybova žena Anna v podání temperamentní Petry Alvarez Šimkové, Zuzana Kopřivová jako lyrická Pavla Tichá, Jiří Kubík přesvědčivý v roli nepřátelského rožmitálského faráře Zachara, surový Ulovec Jevhena Šokala a mnoho dalších postav a postaviček, celý ten rožmitálský „betlém“ ožil působivým divadelním životem. Jakub Jan Ryba se sice, jak předepsáno historií i libretem, zbavil života svou vlastní rukou, nad ním se však tyčila symbolická silueta onoho mytického pastýře, který provázel Jakuba Jana Rybu na jeho jevištní cestě.

Světová premiéra Kubičkova Jakuba Jana Ryby pohladila přítomné plzeňské publikum po duši. Zejména v adventní době bude návštěva této inscenace jistě vítanou možností, jak si připomenout jednoho z typických českých kantorů, tady navíc místem narození spojeného s plzeňským regionem, kteří svým vysilujícím působením na českém venkově napomáhali rozvoji vzdělání a kultury.

Hodnocení autorky recenze: 85%

 

Miroslav Kubička:
Jakub Jan Ryba
Hudební nastudování: Jiří Štrunc
Dirigent: Jiří Štrunc (alt. Jakub Zicha)
Režie: Tomáš Pilař
Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Světelný design: Antonín Pfleger
Scénické projekce: Petr Hloušek
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbor a orchestr opery Divadla J. K. Tyla Plzeň
Dětský pěvecký sbor při Divadle J. K. Tyla Plzeň
Světová premiéra 14. října 2017 Velké divadlo Plzeň

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Miroslav Kubička: Jakub Jan Ryba (Divadlo J. K. Tyla 2017)

[yasr_visitor_votes postid="271811" size="small"]

Mohlo by vás zajímat