Plzeň rozdá svoje umělecké ceny, jednu z nich získá i šéf tamní opery Pilař

Šéf plzeňské opery Tomáš Pilař, bývalý umělecký ředitel projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 Petr Forman a sólista baletu Jiří Žalud získají Uměleckou cenu města Plzně za rok 2015. Po dnešním jednání městské rady to řekl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Nominací, které musí schválit zastupitelé, se v pěti kategoriích sešlo téměř šedesát.

„Ocenění budou předávána laureátům na slavnostním ceremoniálu 21. září 2016 v Měšťanské besedě,“ uvedl Baxa. Návrhy mohly podat fyzické i právnické osoby, posoudila je odborná porota.

Tomáš Pilař (zdroj radio.cz)
Tomáš Pilař (zdroj radio.cz)

Operní režisér, výtvarník a současný šéf opery Divadla J. K. Tyla dostane cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do třiceti let za režii představení Mozart a smrt, které mělo premiéru loni 20. června. Cenu za mimořádný počin pro umělce nad třicet let získá Petr Forman za představení UBUdneS, které vzniklo ve spolupráci s belgickým městem Mons, za Symfonii zvonů k zahájení Evropského hlavního města kultury, sezonu nového cirkusu a celý program roku 2015.

Petr Forman (foto archiv)
Petr Forman (foto archiv)

Cenu za celoživotní dílo předá město Jiřímu Žaludovi, který je s plzeňským divadlem spojen šedesát let. Do angažmá nastoupil v roce 1954 a patřil k těm, kteří spoluzakládali slavnou éru baletu. V letech 1992 až 1995 znovu prosadil premiéry dvou svébytných tanečních inscenací ročně. Svou taneční dráhu neukončil ani po odchodu do důchodu v roce 1997.

Jiří Žalud (foto DJKT Plzeň)
Jiří Žalud (foto DJKT Plzeň)

Společností přátelskou umění a kultuře se stal spolek Svět podle Jakuba, který investuje vlastní úsilí, čas, nápady a peníze do záchrany varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně, připravuje výjimečné projekty, jako je Symfonie 5 ŘEK, a podporuje a inspiruje rozvoj mladých umělců. Cenu za významnou kulturní událost roku udělí město Plzeňské filharmonii, fakultě designu a umění a Ústavu pro studium totalitních režimů za projekt Umělec a totalita uspořádaný 17. listopadu v plzeňské věznici. Druhý komponovaný pořad připomněl události 17. listopadu i aktuální rizika pro lidská práva a demokracii. Osobnosti reagovaly i na teroristické útoky v Paříži a zazněla náročná symfonie Dmitrije Šostakoviče.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat