Plzeňská filharmonie ruší kvůli pandemii festival Smetanovské dny

Plzeňská filharmonie ruší kvůli pandemii koronaviru 41. ročník festivalu Smetanovské dny. Multioborový festival, který se každoročně koná v Plzni na přelomu února a března, narušil koronavirus už loni. Část programu se nemohla uskutečnit. Letos filharmonie odehraje bez diváků pouze 4. března zahajovací koncert, který nabídne v online přenosu.

Plzeňská filharmonie (zdroj FB)

„Ačkoli jsme přípravě a propagaci festivalu věnovali po celý rok velké úsilí, a dokonce se podařilo přesunout některé zrušené koncerty z festivalu loňského, uskuteční se pouze koncert zahajovací – cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany, jenž bude doplněn krátkým průvodním slovem,“ uvedl mluvčí Plzeňské filharmonie Pavel Bouda. Koncert se bude vysílat v regionální televizi a poté bude také na YouTube kanálu filharmonie. Další koncerty se ruší.

„Dlouho jsme s kolegy věřili, že se situace zlepší a festival Smetanovské dny se přece jen uskuteční, byť v omezené míře a v podobě komorních koncertů,“ řekla ředitelka filharmonie Lenka Kavalová. Pořadatelé chtěli na letošek přesunout například loni neodehrané smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena, jimiž chtěli připomenout 250. výročí skladatelova narození.

Podle náměstkyně primátora pro kulturu Elišky Bartákové patří Smetanovské dny k nejstarším kulturním festivalům Plzně a jejich koncept víceoborové přehlídky složené z koncertů, výstav či vědeckého sympozia je ojedinělý v celém Česku. Z doprovodného programu zůstává v původním termínu výstava Od daguerrotypie k digitálu – Příběhy plzeňských fotografů v Západočeském muzeu a ve Studijní a vědecké knihovně výstava Osobitý kraj – významné regionální postavy 19. století. Mezioborové sympozium se přesunulo na 17. až 19. června. Na červen odložila Západočeská galerie i zahájení výstavy Já a oni. Jedinec a společenství v umění 19. století. Operu Prodaná nevěsta odehraje Divadlo J. K. Tyla při online přenosu 27. března.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments