Před Betlémskou kaplí tůrovali motorku, uvnitř hrál Lukáš Vondráček

Ve zcela zaplněné Betlémské kapli v Praze dnes na charitativním koncertu zahrál letošní vítěz prestižní Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty Lukáš Vondráček. Devětadvacetiletý virtuos se v České republice představil poprvé od svého nedávného bruselského triumfu. Společně s ním na akci na podporu Salesiánského střediska mládeže v Praze-Kobylisích ve druhé části večera vystoupil sólista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček se svými přáteli.

Betlémská kaple (foto archiv)
Betlémská kaple (foto archiv)

Pořadatelé vystoupení Vondráčka, který již několik let žije ve Spojených státech, označili za zázrak. Jeho účast domluvili už v roce 2014, kdy nikdo netušil, jakého úspěchu dosáhne v Bruselu na světové soutěži, v níž je vítězství podle odborníků srovnatelné se ziskem zlaté olympijské medaile. Kvůli povinnostem spojeným s vítězstvím musel Vondráček zrušit na konci května svoji účast na festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Vondráček pochází z Opavy a své první mezinárodní turné absolvoval v deseti letech.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

Dnešní pražský koncert Lukáš Vondráček zahájil Klavírní sonátou č. 3 f moll Johannese Brahmse. Publikum upoutal energickou hrou doprovázenou grimasami včetně vyplazování jazyka. Nenechal se vyvést z míry, když při Andante espessivo pod okny kaple hučela startující motorka a na konci svého vystoupení si vysloužil aplaus vestoje.

Ve druhé části koncertu Vondráčka na jevišti doplnil houslista Josef Špaček, který se v roce 2012 v oboru housle probojoval do finále Soutěže královny Alžběty. Devětadvacetiletý koncertní mistr České filharmonie si ještě přizval své mladé hudební přátele Henryho Floryho (housle), Joela Linka (viola) a Kiana Soltaniho (violoncello) a společně zahráli Klavírní kvintet A dur Antonína Dvořáka.

Betlémskou kapli pro společné vystoupení s Vondráčkem navrhl houslista Špaček, zejména kvůli její akustice.

Salesiánské středisko mládeže, v jehož prospěch se dnešní charitativní večer konal, je organizace zabývající se preventivní výchovou. Ročně jej podle jeho ředitele Václava Jiráčka navštíví až 1200 dětí a mladých lidí.

Související články


Napsat komentář