Podzimní festival duchovní hudby Olomouc zazní v šesti kostelech, zahájí jej Janáček a Beethoven

V šesti chrámech a kostelech i v prostorách olomouckého arcibiskupství se letos odehrají koncerty Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci. Na přehlídce s téměř čtvrt století starou tradicí se představí brněnská filharmonie, ale i filharmonici z Pardubic a Slovenska či španělská mezzosopranistka. Na programu je tradiční duchovní hudba, ale i jazzový koncert nebo filmové skladby. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu. Přehlídka se uskuteční od 24. září do 14. října.
Musica Florea, Marek Štryncl a sólisté – Podzimní festival duchovní hudby Olomouc 2016 (foto archiv Musica Viva)

„Snažíme se ukázat, že duchovní hudba není jen nudná hudba v kostelech, ale že je to neuvěřitelně bohatá studnice krásné hudby všech možných stylů a žánrů. A že je to hudba nejen evropská a v tradici s katolickou církví, byť v naší koncepci dominuje,“ uvedl za organizátory přehlídky Petr Daněk. Festival podle něj nabízí pestrou nabídku žánrů, v programu tak letos nechybí například ani koncert jazzové hudby.

Koncerty zazní v olomouckých kostelech a chrámech, diváci zamíří do chrámu svatého Mořice, Husova sboru, do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, katedrály svatého Václava i chrámu Panny Marie Sněžné. Jeden z koncertů pořadatelé umístili také do zrestaurovaného interiéru kostela svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně a do slavnostního sálu olomouckého arcibiskupství. „Kostely byly většinou stavěny proto, aby zde znělo slovo a hudba. Naprostá většina kostelů je pro duchovní hudbu ideální, je jen potřeba vymyslet správný program do správného prostoru,“ řekl Petr Daněk.

Přehlídku zahájí 24. září koncert Komorní filharmonie Pardubice a Slovenského filharmonického sboru, které zahrají Otčenáš Leoše Janáčka a oratorium Ludwiga van Beethovena Kristus na hoře Olivetské, které se hraje v Česku zřídka. V programu je vystoupení španělské mezzosopranistky Marty Infante a španělského barokního souboru, slovenského pěveckého sboru Lúčnica či souboru Capella Regia Praha, který představí českou barokní hudbu.

Festival spojí hudbu a mluvené slovo. S rekonstrukcí původní podoby oratoria francouzského skladatele Arthura Honeggera Král David se 8. října v dómu svatého Václava představí Orchestr Berg, role vypravěče se ujme herec Moravského divadla Petr Kubes. V první polovině října zazní v hejčínském kostele jazzová suita Petra Kořínka. Poslední koncert bude 14. října v chrámu Panny Marie Sněžné, zazní na něm mimo jiné nově nastudovaná skladba Sergeje Rachmaninova Vocalise.

www.podzimni-festival.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat