V polovině října vyvrcholí oslavy jubilea Pražského Quadriennale

Oslavy padesátého výročí vzniku světové přehlídky divadla a scénografie Pražské Quadriennale vyvrcholí na mezinárodním setkání kurátorů a scénografů od 12. do 14. října v Praze. Sympozium nazvané Porézní hranice se uskuteční v Nové budově Národního muzea. Tedy v prostoru někdejšího Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a hranice uvnitř utlačované československé společnosti.

Podle umělecké ředitelky Pražského Quadriennale Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem “hranic”. V mnohých částech světa dochází k napětí mezi lokálním a globálním vývojem, které vzbuzuje otázky týkající se identity lidí i společnosti jako celku. “S otázkami hranic se potýkáme i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost, a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese,” vysvětlila Fantová. Více informací k jubileu přehlídky scénografie a divadelního prostoru naleznou zájemci na adrese webu přehlídky.

Pražské Quadriennale – vizuál (zdroj pq.cz)

Od vzniku Pražského Quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. Pražské Quadriennale zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific, pouliční performance a další. Nejen jednou za čtyři roky, ale i v mezidobí jednotlivých přehlídek organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších scénografických děl.

Zatím poslední ročník PQ se v roce 2015 zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů, a především prostor pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. Na více než šedesáti místech v centru Prahy se představili umělci ze 78 zemí a regionů z pěti kontinentů, což je dosud nejvyšší účast. Kromě desetitisíců návštěvníků přijelo 6.000 akreditovaných profesionálů z devadesáti zemí.

Zatímco zakladatelské příběhy k Pražskému Quadriennale, které pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav, byly publikovány nespočetněkrát, příběhy, které zažívají účastníci jednotlivých ročníků, zůstávají skryty. Proto Pražské Quadriennale dlouho sbírá příběhy diváků a účastníků, kteří určovali a ovlivňují podobu přehlídky. Z příspěvků bude vytvořen interaktivní online archiv, dostupný na webových stránkách.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na