V polovině října vyvrcholí oslavy jubilea Pražského Quadriennale

Oslavy padesátého výročí vzniku světové přehlídky divadla a scénografie Pražské Quadriennale vyvrcholí na mezinárodním setkání kurátorů a scénografů od 12. do 14. října v Praze. Sympozium nazvané Porézní hranice se uskuteční v Nové budově Národního muzea. Tedy v prostoru někdejšího Federálního shromáždění, jež v době komunistické éry pomyslně tvořilo politické blokády, barikády a hranice uvnitř utlačované československé společnosti.

Podle umělecké ředitelky Pražského Quadriennale Markéty Fantové žijeme v měnícím se světě, kde jsou životní přístupy ovlivněny tématem „hranic“. V mnohých částech světa dochází k napětí mezi lokálním a globálním vývojem, které vzbuzuje otázky týkající se identity lidí i společnosti jako celku. „S otázkami hranic se potýkáme i ve scénografické tvorbě, kde rozhraní mezi skutečností a imaginací ztrácí ostrost, a vytváření nových zážitků daleko za hranicí denní reality je hlavní náplní této profese,“ vysvětlila Fantová. Více informací k jubileu přehlídky scénografie a divadelního prostoru naleznou zájemci na adrese webu přehlídky.

Pražské Quadriennale – vizuál (zdroj pq.cz)

Od vzniku Pražského Quadriennale v roce 1967 se z úzkoprofilové výstavy stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla. Pražské Quadriennale zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific, pouliční performance a další. Nejen jednou za čtyři roky, ale i v mezidobí jednotlivých přehlídek organizuje výstavy, festivaly, workshopy, představení, sympozia, vzdělávací akce a rezidenční pobyty sloužící k prezentaci a zkoumání nejlepších scénografických děl.

Zatím poslední ročník PQ se v roce 2015 zaměřil na scénografii jako na prostor vybízející k vytváření vztahů, a především prostor pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti. Na více než šedesáti místech v centru Prahy se představili umělci ze 78 zemí a regionů z pěti kontinentů, což je dosud nejvyšší účast. Kromě desetitisíců návštěvníků přijelo 6.000 akreditovaných profesionálů z devadesáti zemí.

Zatímco zakladatelské příběhy k Pražskému Quadriennale, které pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav, byly publikovány nespočetněkrát, příběhy, které zažívají účastníci jednotlivých ročníků, zůstávají skryty. Proto Pražské Quadriennale dlouho sbírá příběhy diváků a účastníků, kteří určovali a ovlivňují podobu přehlídky. Z příspěvků bude vytvořen interaktivní online archiv, dostupný na webových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat