Pořadatelé festivalu Dny Bohuslava Martinů plánují koncerty uskutečnit naživo i online

Festival Dny Bohuslava Martinů, který se na různých místech v Praze koná 29. listopadu až 18. prosince, plánují pořadatelé uskutečnit naživo i online. Prolog festivalu zajistí tradiční koncert Hudby hradní stráže České republiky, která zahraje části baletu Špalíček Bohuslava Martinů, málo hraný trombónový koncert Nikolaje Rimského-Korsakova nebo Concertante Václava Nelhýbla.
Bohuslav Martinů (zdroj Nadace BM)

„V programu uvádíme, že prolog festivalu nemůže být z důvodů, které jsou všem obecně známé, být proveden naživo. S šéfem Hudby hradní stráže České republiky plukovníkem Václavem Blahunkem jsme se dohodli na modelu, že oni pořídí záznam vystoupení. A v okamžiku, kdy dostaneme zpracovaný obrazový a zvukový set, bude na webových stránkách a zůstane tam po celou dobu, než nastoupí ročník 2021,“ řekl ředitel Nadace Bohuslava Martinů Jiří Hlaváč. “ Když to dobře dopadne, budou další koncerty naživo klasicky i s publikem, nebo alespoň v sálech bez přítomnosti posluchačů. Ale věřme, že se do 29. listopadu doba trochu zklidní,“ dodal.

Součástí festivalu bude Soutěž Nadace Bohuslava Martinů. Program v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce ji uvede ve dvou kategoriích. Společně budou soupeřit hráči na dechové nástroje (klarinet, trubka, flétna) a cembalo. Laureáti soutěže se představí na prvním festivalovém večeru 29. listopadu. Výherci loňského ročníku, klavírista Matouš Zukal a smyčcové Duo Bohémo, rozezní skladby Martinů a Maurice Ravela, Luboše Sluky a Antonína Dvořáka 9. prosince.

Festival také představí umělce, kteří Martinů věnovali podstatnou část svého uměleckého uplatnění. Tím je houslista Bohuslav Matoušek, který nahrál skladatelovo kompletní houslové dílo. Na koncertě 14. prosince v Sále Martinů zahraje 3. houslovou sonátu Martinů a Sonátu A dur Césara Francka ve spolupráci s klavíristou Miroslavem Sekerou. Ten také celý festival svým recitálem 18. prosince zakončí.

Dramaturgie festivalu připravila i větší koncerty, jejichž provedení ale závisí na protipandemických nařízeních vlády. Závisí na tom také orchestrální koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina. Na koncertu s názvem Martinů a Švýcarsko by měl 3. prosince vystoupit klavírista Gerard Wyss. V případě uzavření hranic ho nahradí Ivo Kahánek. Na koncertě bude udělena Výroční cena Nadace Bohuslava Martinů členům Guarneri tria.

Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 130. výročí jeho narození. V jaké podobě se plánované koncerty uskuteční není v současné situaci jisté. Nadace Bohuslava Martinů je připravena komorní koncerty zveřejnit v podobě záznamu na svých webových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments