Poslední jednání Jamese Levina v Met končí ostudou

  1. 1
  2. 2

Albin Ifsich, který má za sebou dlouhou kariéru jako houslista v New Jersey Symphony Orchestra, řekl, že byl panem Levinem zneužíván několik let – začalo to na Meadow Brook a pokračovalo, když se přidal ke skupině mladých muzikantů kolem pana Levina, která ho následovala do Clevelandu a později do New Yorku.

Ahok Pai prohlásil, že jej pan Levine zneužíval několik let. Začalo to v roce 1986 kolem Ravinia Festivalu v Illinois, když mu bylo šestnáct. Pan Pai vyrůstal poblíž místa konání festivalu, kde byl pan Levine hudebním ředitelem, a toužil stát se dirigentem. O tři desítky let později – poté, co panu Paiovi podle jeho vlastních slov terapie pomohla uvědomit si, jak destruktivní vliv na něj ty kontakty měly – na podzim roku 2016 vznesl obvinění na policejním oddělení v Lake Forest v Illinois. Zástupci orgánů činných v trestním řízení loni sdělili, že proti panu Levinovi nevznesou trestní obvinění, protože legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku je v tomto státě sedmnáct, v některých případech osmnáct let, v roce 1986 to však bylo šestnáct let.

Hlediště Metropolitní opery New York (foto archiv)

Několik uměleckých institucí bylo konfrontováno se stížnostmi na chování některých svých vůdčích uměleckých osobností. Několik orchestrů přerušilo vazby s dirigentem Charlesem Dutoitem poté, co byl obviněn z nevhodného sexuálního chování, a Boston Symphony, kde byl častým hostujícím dirigentem, dospěla k závěru, že obvinění, která proti němu vzneslo několik žen, jež pracovaly pro orchestr, byla věrohodná. Peter Martins se letos pod nátlakem vzdal funkce hlavního baletního mistra New York City Ballet poté, co se v The Times a The Washington Post objevily zprávy o obviněních z fyzického zneužívání. Nicméně po skončení vyšetřování City Ballet oznámil, že se obvinění nepotvrdila.

Moc a vliv pana Levina v Met byly v éře elitních maestrů ojedinělé: Dirigoval tu více než 2.500 představení, což je mnohem více než kterýkoliv jiný dirigent. Od té doby, co v roce 2011 musel podstoupit operaci páteře, kvůli které pak vynechal dvě sezony, pan Levine dirigoval z kolečkového křesla. Velmi zdráhavě – a teprve poté, co vypukly zákulisní boje, kdy si umělci stěžovali, že je stále těžší sledovat jeho dirigování – pan Levine na jaře roku 2016 odstoupil z funkce hudebního ředitele. V témže roce také přiznal, že trpí Parkinsonovou chorobou, což předtím popíral a tvrdil, že jeho potíže na pódiu souvisí s jeho medikací.

Pověsti o panu Levinovi a sexuálním zneužívání se objevovaly během celé jeho kariéry. Johanna Fiedler, bývalá tisková mluvčí Met, napsala v roce 2001 ve své knize Molto Agitato: Chaos za hudbou v Metropolitní opeře, že podobné historky kolovaly minimálně od roku 1979.

„Tiskové oddělení Met vytrvale poukazovalo na to, že podobné drby kolují neustále, a zdůrazňovalo, že neexistují žádné důkazy,“ uvedla.

Met New York (foto archiv)

V roce 1987 The Times napsaly bez bližších údajů, že „se objevují rozporuplné zprávy o jeho soukromém životě a okamžité rezignaci.“ Pan Levine tyto informace popřel v rozhovoru pro The Times, kde prohlásil, že už před lety slyšel „zvěsti o nějakých mravnostních obviněních v Pittsburghu, na Havaji či v Dallasu.“

„Zabývali se tím mí přátelé i nepřátelé a já do dnešního dne nemám ani potuchy o tom, kde se ty pomluvy vzaly nebo k čemu mají sloužit,“ vyjádřil se tehdy.

Pan Gelb v dřívějších interview pro The Times prohlásil, že v záznamech Met jsou dva případy, kdy se stížnosti na chování pana Levina dostaly až k vedení společnosti. V roce 1979 podle něj pan Anthony A. Bliss, který byl tehdy výkonným ředitelem Met, dostal dopis od člena správní rady, kde se psalo o anonymním dopise, obsahujícím obvinění proti panu Levinovi. Ovšem ani dopis od člena správní rady, ani anonymní list nebylo možno získat, takže nebylo jasné, jaká byla přesná povaha zmíněných obvinění. Nicméně kopie odpovědi pana Blisse, kterou The Times získaly, ukázala, že tato obvinění odmítl.

Podruhé podle pana Gelba šlo o telefonát od policie z Lake Forest v roce 2016, kdy probíhalo vyšetřování v případu pana Paie. O rok později, v prosinci, se společnost z dotazů médií dozvěděla, že se objevila další obvinění. Met následně pozastavila panu Levinovi výkon funkce a zahájila vlastní vyšetřování.

 

Přeložila Kateřina Bodnárová

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments