Praha chce na grantech v příštím roce rozdat o 50 milionů víc

V příštím roce by Praha mohla na kulturních grantech rozdávat o 50 milionů víc než v předchozích letech. Dohromady by šlo o částku 350 milionů korun. Uvedl to radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Na vyšší dotaci by dosáhlo mimo jiné šest významných kulturních akcí. Víc peněz by šlo i na literaturu. Rozpočet hlavního města budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně na konci roku.

Magistrát hl.m.Prahy (foto commons.wikimedia.org / Petr Vilgus)
Magistrát hl. m. Prahy (foto commons.wikimedia.org/Petr Vilgus)

Vyšší podporu by si podle Wolfa zasloužil mezinárodní filmový festival Febiofest, hudební festival Pražské jaro, festivaly United Islands a Signal, festival nového cirkusu a divadla Letní Letná a přehlídka Designblok. „Jde o významné akce, které propagují hlavní město a dělají mu dobré jméno,“ uvedl radní.

Na podporu literatury, mimo jiné vydávání knih týkajících se Prahy, by šlo o pět milionů korun víc, tedy dohromady zhruba deset milionů korun. Proti výši dotace se letos ozvali zástupci spisovatelů a nakladatelství a také České centrum PEN klubu. Vadí jim, že částka přidělovaná na literaturu činí pouhá dvě procenta celkové sumy určené na podporu kultury.

Konkrétní parametry rozpočtu hlavního města budou známy v září, kdy má rada k tomuto tématu výjezdní zasedání. Praha ročně hospodaří s více než 50 miliardami korun. Kromě kulturních grantů poskytuje organizátorům kulturních akcí podporu i formou partnerství.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky