Praha, Plzeň, Stuttgart a Londýn v Týdnu s tancem

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (11) - od 15. do 21. března 2017. Pulsar – nové sdružení i nová premiéra Michala Záhory. Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni představí Olivera Twista. Farma v jeskyni otevírá další téma – stáří a stárnutí. Německo: Solo-Tanz-Theater Festival ve Stuttgartu je za dveřmi. Premiéra Royal Ballet – současný tanec i moderní balet.
Pulsar – choreografie Michal Záhora (promo foto) – Pulsar 2017 (foto Vojtěch Brtnický)

Pulsar – nové sdružení i nová premiéra Michala Záhory

Česká taneční scéna má přírůstek – nové uskupení Pulsar založili Michal Záhora a Honza Malík ze souboru NANOHACH, který ukončil na začátku tohoto roku definitivně svou činnost. Bylo jasné, že umělci rychle naváží novým uměleckým počinem, a přeměna jednoho sdružení do druhého proběhla plynule. Pulsar ale není taneční soubor, ani nechce být přímým pokračovatelem NANOHACH. Ačkoli první premiéru, kterou zaštiťuje, vytvořil právě jeden z nejplodnějších choreografů zaniklého souboru, Michal Záhora, a Pulsar jako sdružení bude sloužit produkci právě jeho tanečních projektů.

Inscenace se stejným názvem – Pulsar – bude mít premiéru v neděli 19. března v divadle Ponec. Bude to inscenace o člověku ve vesmíru, která se snaží zachytit člověka a jeho stvoření v kontextu celého univerza a umožnit divákům zažít okouzlení tímto zázrakem. „Pulsaru se říká vesmírný maják. Pulsary jsou hvězdy, které pulsují. Díváme-li se na ně, tepají určitým pravidelným rytmem, jako by byly živé. A skutečně v jádru hvězd vznikly a stále vznikají veškeré stavební prvky vesmíru – tedy i našich těl, nás samotných. Jak řekl Carl Sagan: Jsme stvořeni z hvězdného prachu. Toto není obrazné přirovnání, je to fyzikální fakt,“ uvedl již k nové premiéře Michal Záhora (rozhovor s Michalem Záhorou přineseme v nejbližších dnech).

Pulsar – choreografie Michal Záhora (promo foto) – Pulsar 2017 (foto Vojtěch Brtnický)

Michal Záhora se nesnaží popsat astronomické nebo biochemické jevy, ale vyjádřit svou fascinaci dokonalostí a absolutní provázaností těchto procesů, fascinaci zázrakem stvoření člověka a jeho rozmanitostmi. „Fascinuje mě spletitost tohoto procesu a jeho absolutní propojení v jeden celek. Skrze nás si hmota uvědomila samu sebe. Skrze nás zažívá, cítí, myslí, miluje… To je zázrak,“ říká. V inscenaci vystupuje pět tanečníků, z toho čtyři jsou či brzy budou absolventy pražského Duncan Centra, konzervatoře, z níž se rekrutovali také všichni členové souboru NANOHACH. Michal Záhora byl několik let ředitelem této školy a stále na ní působí jako pedagog. Mezi další spolupracovníky patří hudební skladatel Carl Natoli, který s Michalem Záhorou spolupracoval na inscenacích Resonance, Orbis Pictus a Diptych, nebo módní návrhářka Zuzana Kubíčková.

Pulsar – choreografie Michal Záhora (promo foto) – Pulsar 2017 (foto Vojtěch Brtnický)

 

Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni představí Olivera Twista

V sobotu 18. března se na Nové scéně Divadla J. K. Tyla představí Oliver Twist v choreografii a režii Richarda Ševčíka, plzeňského sólisty, který je letos mimo jiné už potřetí nominován na Cenu Thálie. V Plzni vytvořil choreografie do několika oper (Turandot, Don Giovanni, Voják a tanečnice, Zápisník zmizelého), muzikálů (Adéla ještě nevečeřela, Kočky, Sugar aneb Někdo to rád horké) a baletů – Sen noci svatojánské a Obraz Doriana Graye.

Předlohou pro nově připravovanou inscenaci se stal Ševčíkovi Dickensův román Oliver Twist – dramatický příběh chlapce, jenž se po útěku z chudobince nevědomky stane členem zločinecké bandy. Jako hudební podklad mu posloužily kompozice britské skladatelky Rachel Portman, autorky hudby k mnoha slavným filmům. Richard Ševčík použil nejen hudbu ke stejnojmennému filmu, ale také pasáže z filmu Vévodkyně. Inscenace by měla evokovat ztracenost mladého hrdiny v nepřátelském světě a scéna bude také plná dětí – malí interpreti budou představovat děti ze sirotčince, děti ze zlodějské bandy i samotného malého Olivera (postavu alternují chlapci Benjamín Hradil a Jan Soukup). Inscenace by měla být určena pro celou rodinu.

 

Farma v jeskyni otevírá další téma – stáří a stárnutí

Magda a Zuzanka sdílí své životy přes telefonické rozhovory. První nemůže být bez druhé, ta druhá je pohlcena jen sama sebou. Proč spolu vůbec ještě komunikují a co je vlastně spojuje? Soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vždy sahá po tématech, která jsou aktuální až nadčasová a často označovaná za kontroverzní. Ale to není přesné – ve svých inscenacích soubor poukazuje na existující problémy a realita těžko může být sporná. Jen jde o oblasti, které ze svého zorného pole vytěsňujeme kvůli jejich znepokojivosti a často i vlastní bezradnosti, s jakou pak stojíme před problémem, jehož existenci uznáváme, ale nevíme, jak na něj reagovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat