Praha schválila granty pro kulturu za 333 milionů

Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun, více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na …

Pražští zastupitelé schválili granty pro kulturní oblast. Letos rozdělí zhruba 333 milionů korun, více než třetinu na jednoleté granty a zbytek na víceleté (až na čtyři roky). Nejvyšší podporu mezi jednoletými dostaly filmový festival Febiofest, přehlídka světelného umění Signal festival a Divadlo Semafor. Z víceletých Dejvické divadlo, Pražské jaro, PKF-Prague Philharmonia a Febiofest.

Magistrát hl.m. Prahy (foto archiv)

Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast pražský běžecký maraton.

Febiofest získal jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů. Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně. Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021. Letní Letná získala podporu 5 milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague 4 miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.

V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezi divadlo (46,2 milionu Kč), hudbu (26,3 milionu Kč), film (13,6 milionu Kč), tanec a nonverbální umění (13 milionů Kč), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu Kč), na podporu literatury (3,5 milionu Kč) a na ostatní projekty (19,1 milionu Kč). Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).

Ve víceletých grantech je přiděleno z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu. Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a PKF-Prague Philharmonia.

Rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci každoročně silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé nepodpořili například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.

Nepřidělené granty kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise, složené z odborníků, obecně chválili. Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se „křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou” objevují především ve výtvarném umění. Jeho návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.

Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. „Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh,” dodala Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat