Prázdninová anketa v Brně, pozvánka na Letní Letnou a zprávy ze zahraničí v Týdnu s tancem

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (28) - od 12. do 18. července 2017. V dnešním vydání najdete: Prázdninová anketa – 2. část. Co chystá Letní Letná. A střípky ze zahraničí.
Losers Cirque Company (zdroj Letní Letná)

Prázdninová anketa – 2. část
Pokračujeme v naší lehké anketě na rozloučenou se sezonou 2016/2017, kterou už vystřídaly divadelní prázdniny. Na naše otázky dnes odpovídají sólisté Baletu Národního divadla Brno.

1) Co bylo vaším největším zážitkem v uplynulé sezoně?
2) Jak budete trávit divadelní prázdniny?

Ivona Jeličová
1) Největším zážitkem pro mě byly jako vždy všechny naše premiéry. Letos to byla Spící krasavice, ale hlavně Chvění od Petra Zusky, za které jsem dostala několik krásných ocenění. (poznámka redakce: Ivona Jeličová získala Výroční cenu Opery Plus a ocitla se v užší nominaci na Cenu Thálie)

2) Jako každý rok se snažíme jezdit k moři, letos to bude Chorvatsko. Zbytek volna strávím hlavně s rodinou, na kterou mám během sezony tak málo času…

Ivona Jeličová (zdroj NdB / foto Petr Omelka)

Andrea Popov Smejkalová
1) Mým největším zážitkem v minulé sezoně byl můj návrat na jeviště po roční mateřské pauze. Jsem ráda, že jsem se vrátila ke svým starým rolím a čekaly mě i krásné nové výzvy. A to Petite Mort a Šeříková víla a Aurora ve Spící krasavici.

2) Byli jsme navštívit manželovu domovinu Rusko. Dále nás čeká pobyt v jižních Čechách, budu trávit čas s rodinou a hlavně s naší malou dcerou.

Andrea Popov Smejkalová (zdroj NdB / foto Petr Omelka)

Michal Pimek
1) Největšími zážitky bylo předávání cen DIVA, kde jsem se po letech umístil a moc mě to potěšilo. Z nejčerstvějších zážitků to bylo poslední letošní představení Kontrastů a derniéra inscenace Game Over. Oba z těchto večerů měly opravdu jedinečné momenty, které divák obvykle neuvidí.

2) Budu se snažit trávit co nejvíce času se svou přítelkyní Markétou a dcerou Sofií, abych jim maximálně vynahradil vytíženost v sezoně, kdy na sebe nemáme moc času. Vzhledem k plánování svatby v extrémně krátkém čase a nikdy nekončící práci v mém tanečním obchodě mi dovolená uteče velmi rychle. Snad najdeme prostor i na skutečnou dovolenou u moře.

Michal Pimek (zdroj NdB / foto Petr Omelka)

 

Co chystá Letní Letná
Zájemci o nový cirkus a pohybové divadlo by měli už teď myslet na srpnový festival Letní Letná, který v Letenských sadech vkročí letos už do čtrnáctého ročníku. Předprodej už nějakou dobu běží a popularita festivalu rok od roku stoupá. I letos se chystá premiéra českého souboru Losers Cirque Company, pro kterou to bude už čtvrtý projekt.

Komediální inscenace, spojující současný tanec a nový cirkus, Loser(s) (2014) jim dala jméno. Pak zaujali poetickým projektem Walls & Handbags, do něhož zapojili chlapeckého hrdinu, který učí dospělé si znovu hrát a zažívat dobrodružství, a loni uvedli Beach Boy(s) zaměřené především zábavně. Letos míří k trochu vážnějšímu tématu, ačkoli slibují opět dávku humoru, už proto, že jsou na něj jejich diváci již zvyklí.

Co prozradili médiím tvůrci? „Zkoumáme kolaps. Kolaps je součástí všech životů. Je to každodenní zkušenost, která ničí, bortí a drtí. Ale také buduje, zoceluje a utužuje. Bez kolapsu nelze posouvat své možnosti, nelze jít vpřed, nelze překročit svůj stín. Zajímá nás podstata kolapsu. To, co dělá s jedincem a co naopak s celou společností. Otočí se společnost ke kolabujícímu zády? Využije společnost kolapsu jedince, nebo nabídne pomocnou ruku?“ Půjde také zřejmě o jejich největší produkci, účinkovat bude dvanáct performerů. Premiéra Kolapsu se sice bude konat až 31. srpna, ale víme alespoň, na co se chystat, až se budou divadelní prázdniny chýlit ke konci. Premiéry na festivalu, který proběhne od 17. srpna do 3. září, hlásí také Cirk La Putyka, Cirkus TeTy a další české soubory.

Jaké zahraniční soubory na Letní Letné vystoupí, je již také známo. Francouzsko-belgický soubor Collectiff Malunés slibuje vzít návštěvníky na výpravu do světa, kde se realita současnosti prolíná s dobře známými motivy pohádek dětství. Sedm artistů střídá mnoho disciplín v inscenaci Forever, Happily (Šťastně až na věky). Oblast Francie, Belgie a posléze také Kanady je sférou, kde se nový cirkus rozvíjel jako žánr nejbouřlivěji a působí tu nejlepší artistické školy, prakticky každý soubor je zárukou kvality, jak jsme se ostatně přesvědčili i v předchozích ročnících. Po několikaleté odmlce se do Letenských sadů vrátí francouzský soubor, který dříve býval oblíbeným hostem, Atelier Lefeuvre & André. Letos se představí ve třech inscenacích, které odehrají v prostoru o rozměru osm metrů krychlových, z nichž chtějí pobavit a udivit své publikum.

Mezi další soubory bude patřit katalánský Escarlata Circus, který letos slaví třicet let existence. Svým představením Devoris Causa chtějí oslavit svobodu a představivost, ačkoli to dělá vlastně každý, kdo se novocirkusovému žánru věnuje. Toto představení slibuje větší ponor do společenské problematiky. Z Belgie bude opět dovezeno secesní dřevěné šapitó, jehož interiér připomíná varieté, takzvaný Spiegeltent, který je obložen desítkami zrcadel a dobově zařízen. Letos v něm bude vystupovat kanadský Cirque Alfonse. Jejich představení by měla doplnit tradiční hudba z oblasti Québecu upravená do elektronické verze v podání živé kapely. Pokud se na festival nedostanete, my vám můžeme v každém případě zaručit, že budeme „u toho“ a osvěženi divadelními prázdninami.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat