V Praze bude po 25 letech znovu k vidění Dvořákův původní zápis Rusalky

České muzeum hudby v Praze vystaví příští týden autentický notový záznam Rusalky Antonína Dvořáka, který se vrátil z únorové výstavy v Českém centru v New Yorku (informovali jsme zde). V České republice si partituru ze sbírek Národního muzea mohli lidé naposledy prohlédnout před více než pětadvaceti lety. Příští týden ji mohou vidět spolu s prvním vydáním libreta opery o nešťastné víle nebo se skicářem, který si skladatel vedl v Americe a po návratu do Prahy si do něj poznamenal některé skici k Rusalce.

Rusalčina árie o měsíčku – detail partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

Výstava bude veřejnosti zpřístupněna od 11. do 17. dubna a mezi vystavenými exponáty budou i originály dopisů, které adresoval Dvořákovi z kanceláře vídeňské Dvorní opery Gustav Mahler a které se týkaly plánovaného provedení opery ve Vídni v roce 1901, jež se nakonec neuskutečnilo. K vidění budou i Mahlerovy a Dvořákovy podobizny, kostýmní a scénické návrhy Rusalky a kostýmy ze sbírek Národního divadla. Návštěvníci si budou moci poslechnout i první nahrávky árií z Rusalky.

V únoru si originál rukopisu slavné opery a další dvořákovské unikáty mohli prohlédnout návštěvníci newyorského Českého centra. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvedla 2. února i premiéru nového nastudování Rusalky.

Rozsáhlý soubor dvořákovských materiálů spravuje Národní muzeum a podle jeho ředitele Michala Lukeše jeho vystavení v New Yorku vzbudilo u americké veřejnosti velký zájem. Muzeum se proto rozhodlo zpřístupnit výstavu i v Česku.

Antonín Dvořák (foto archiv)

Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900 a premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na