V Praze bude po 25 letech znovu k vidění Dvořákův původní zápis Rusalky

České muzeum hudby v Praze vystaví příští týden autentický notový záznam Rusalky Antonína Dvořáka, který se vrátil z únorové výstavy v Českém centru v New Yorku (informovali jsme zde). V České republice si partituru ze sbírek Národního muzea mohli lidé naposledy prohlédnout před více než pětadvaceti lety. Příští týden ji mohou vidět spolu s prvním vydáním libreta opery o nešťastné víle nebo se skicářem, který si skladatel vedl v Americe a po návratu do Prahy si do něj poznamenal některé skici k Rusalce.

Rusalčina árie o měsíčku – detail partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

Výstava bude veřejnosti zpřístupněna od 11. do 17. dubna a mezi vystavenými exponáty budou i originály dopisů, které adresoval Dvořákovi z kanceláře vídeňské Dvorní opery Gustav Mahler a které se týkaly plánovaného provedení opery ve Vídni v roce 1901, jež se nakonec neuskutečnilo. K vidění budou i Mahlerovy a Dvořákovy podobizny, kostýmní a scénické návrhy Rusalky a kostýmy ze sbírek Národního divadla. Návštěvníci si budou moci poslechnout i první nahrávky árií z Rusalky.

V únoru si originál rukopisu slavné opery a další dvořákovské unikáty mohli prohlédnout návštěvníci newyorského Českého centra. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvedla 2. února i premiéru nového nastudování Rusalky.

Rozsáhlý soubor dvořákovských materiálů spravuje Národní muzeum a podle jeho ředitele Michala Lukeše jeho vystavení v New Yorku vzbudilo u americké veřejnosti velký zájem. Muzeum se proto rozhodlo zpřístupnit výstavu i v Česku.

Antonín Dvořák (foto archiv)

Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900 a premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle.

Mohlo by vás zajímat