Pražské kulturní organizace spustí crowdfundingovou kampaň pro vybavení nového kulturního centra Vzlet

Bývalé sokolské kino Vzlet v pražských Vršovicích se po rekonstrukci promění v nové pražské kulturní centrum. Jeho otevření je naplánované na jaro 2021. „Nový“ Vzlet vzniká unikátním spojením tří renomovaných kulturních pražských organizací – divadla Vosto5, barokního orchestru Collegium 1704 a vršovického Kina Pilotů. Na podporu Vzletu bude tento týden spuštěna crowdfundingová kampaň na platformě Donio.

Kulturní centrum Vzlet – vizualizace (zdroj TZ)

Programově chce být Vzlet nejen významnou pražskou a českou kulturní institucí, ale má ambici hrát důležitou roli i v mezinárodním měřítku. Tak by se dal shrnout záměr Vzletu, který se znovuotevře na jaře 2021. Před samotným otevřením centra proběhne v listopadu a prosinci tohoto roku crowdfundingová kampaň„Připravit ke startu, pozor: Vzlet!“, která bude spuštěna na platformě Donio již tento týden. Jejím prostřednictvím bude moci veřejnost přispět na otevření Vzletu, konkrétně na zakoupení zvukového a světelného vybavení sálu a na vybavení kavárny. Kampaň je naplánována do poloviny prosince 2020.

Budova Vzletu – původní prvorepublikové kino ve Vršovicích – byla během své téměř stoleté existence prosperujícím biografem, zchátralým skladem filmového archivu i multifunkčním kulturním prostorem. Poslední roky zůstávala nevyužitá. Nyní prochází závěrečnou rekonstrukcí a čeká na svůj start v roce 2021, kdy bude otevřen jako nové kulturní centrum třemi renomovanými partnery – originálním autorským nezávislým divadlem Vosto5, světoznámým pražským barokním orchestrem Collegium 1704 a tradičním vršovickým Kinem Pilotů.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že za normálních okolností je Praha zahlcena kulturními aktivitami všeho druhu a jen obtížně bychom hledali prostor pro rozvoj nových smysluplných projektů. Při bližším pohledu však zjistíme, že téměř veškeré významnější kulturní dění v Praze je vázáno na oblast turistické zóny středu města a obrovský historický potenciál širšího centra, natož městských periferií, zůstává zcela nevyužit. Přitom čtvrti jako Vinohrady nebo Vršovice mají fascinující historii a nezaměnitelný genius loci. Jsem přesvědčen, že na rozhraní těchto dvou městských částí nově vznikající kulturní centrum, nabízející špičkové umění a široce rozkročený kulturní program, má potenciál stát se nepřehlédnutelným bodem na kulturní mapě Prahy,“ řekl k chystanému otevření Václav Luks, zakladatel a umělecký vedoucí Collegia 1704

Petr Prokop, ředitel Vzletu, člen divadla Vosto5, přiblížil účel crowdfundingové kampaně následovně: „Máme nápady, máme tým, máme s městskou částí uzavřenou nájemní smlouvu, ale zatím nemáme dost prostředků na adekvátní technické vybavení Vzletu. Dnešní divadlo, ale vlastně všechno živé umění včetně hudby, je do značné míry opřené o využití nákladných scénických technologií, jako je světelná a zvuková aparatura nebo video vybavení. Obracíme se proto na naše diváky a příznivce, aby nám s tím pomohli. My to stejně chystáme primárně pro ně, takže s jejich pomocí bude Vzlet náš společný!“

„Vzlet pro nás představuje příležitost posílit statut Vršovic, kde provozujeme naše Kino Pilotů, jako jednoho z pražských center nezávislé kultury. Spojením podobně naladěných partnerů s hlubokou znalostí různých oblastí umění navíc vzniká třaskavá směs umožňující neustálý zrod originálních nápadů a projektů,“ dodal provozovatel Kina Pilotů Jan Macola.

Vzlet bude vyznávat otevřenou dramaturgii. Vedle vlastní produkce chce aktivně vyhledávat a koprodukovat kvalitní kulturní projekty, které budou zapadat do celkového programového a dramaturgického zaměření kulturního centra. Bude se jednat o divadelní představení divadla Vosto5 a dalších programově spřízněných divadelníků, koncerty nejen vážné hudby (mimo jiné také veřejné zkoušky a koncerty spoluzakládajícího Collegia 1704), festivaly, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference i projekty ve veřejném prostoru. Vzlet se otevře pod vedením divadelního producenta a člena divadla Vosto5 Petra Prokopa. Garanty jednotlivých programových linek, které budou vytvářet dramaturgickou osu Vzletu, jsou osobnosti české umělecké scény: dirigent Václav Luksa hudební producentka Veronika Hyksová za hudební sekci Vzletu, režisér a scénárista Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková za divadelní sekci, dramaturg, herec a moderátor Ondřej Cihlář jako garant talkshows a provozovatel Kina Pilotůa filmový producent Jan Macola jako garant sekce přednášky, věda a média.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments