Pražský filharmonický sbor míří po 30 letech do Ruska. Zazpívá Martinů, za kterého má prestižní nominaci

Sbormistr Lukáš Vasilek je za nahrávku Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů společně s Pražským filharmonickým sborem nominován na britskou cenu časopisu BBC Music Magazine. Sbor vyhledávaný ke spolupráci řadou orchestrů a pořadatelů navíc po třiceti letech čeká turné v Rusku. "Jsou to obrovské pocty, které se zkoncentrovaly do několika týdnů," uvedl Lukáš Vasilek, který je zároveň sbormistrem komorního sboru Martinů Voices. Ten nyní vydává CD Madrigaly Bohuslava Martinů.
Pražský filharmonický sbor a sbormistr Lukáš Vasilek (zdroj PFS / foto Petra Hajská)

„Je to příjemné, jsme za všechno samozřejmě rádi, ale žijeme stále stejným způsobem. Neusínáme ani neusneme na vavřínech,“ řekl Lukáš Vasilek.

Nahrávka Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů získala v cenách BBC Music Magazine nominaci v kategorii sborové tvorby. Vítězové budou oznámeni 5. dubna. BBC Music Magazine Award je druhá nejvýznamnější hudební britská cena v klasické hudbě hned po „Oscarech klasické hudby“, ocenění měsíčníku Gramophone.

„Nominace nás překvapila, protože Martinů kantáty jsou specificky česká záležitost, pro zahraničního posluchače to může být docela oříšek. Ale evidentně není tak velký a Martinů hudba všechno překlenula,“ uvedl Lukáš Vasilek, podle kterého je už jen samotná nominace obrovským úspěchem.

V Rusku teď čekají Pražský filharmonický sbor od soboty 10. února tři vystoupení, mimo jiné právě i s Martinů a také s Dvořákem a Janáčkem. Ve velkém sále Moskevské konzervatoře zazpívá Dvořákovo Stabat Mater s Velkým symfonickým orchestrem Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě pod taktovkou Vladimira Fedosejeva a s ruskými sólisty, ve velkém sálu Petrohradské filharmonie pak Janáčkovu Glagolskou mši, a to spolu s Petrohradskou filharmonií pod taktovkou Nikolaje Alexejeva a také s tamními sólisty. V koncertní řadě Mariinského divadla v Petrohradu se poté uskuteční samostatný sborový koncert bez orchestru. Na programu jsou kantáty Martinů Legenda z dýmu bramborové nati, Otvírání studánek, Romance z pampelišek a Mikeš z hor. V sólových partech se představí sopranistka Pavla Vykopalová, mezzosopranistka Jana Hrochová, tenorista Martin Slavík a barytonista Jiří Brückler.

„Komplet kantát představuje hodně náročné hudby a zpívání, zejména pro ženský sbor. Musíme být ostražití s každou notou a každým taktem a udržet ten výraz a napětí,“ konstatoval Lukáš Vasilek.

Lukáš Vasilek (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Dílo Bohuslava Martinů se bude Pražský filharmonický sbor petrohradskému publiku snažit přiblížit recitační částí v Otvírání studánek v ruštině. „Martinů není pro ruské publikum úplná neznámá, ale myslím, že si českou hudbu spojují spíše s Bedřichem Smetanou, Antonínem Dvořákem a Leošem Janáčkem,“ podotkl sbormistr.

Nová nahrávka sboru Martinů Voices Madrigaly Bohuslava Martinů představuje komplet sborové tvorby, kterou Martinů zamýšlel pro komorní obsazení. Šest cyklů vznikalo v rozmezí let 1934 až 1959 a skladatel je dokončil krátce před svou smrtí. Nahrávka se zrodila ve spolupráci s houslistou Jakubem Fišerem a klavíristou Karlem Košárkem. „Je to posluchačsky náročnější záležitost než kantáty,“ upozornil Lukáš Vasilek.

Zatímco Martinů Voices je malý sbor se třinácti členy, Pražský filharmonický sbor je velké profesionální těleso se sedmašedesáti pěvci, řízené ministerstvem kultury. Pražský filharmonický sbor již několik let působí v ne zcela vyhovující zkušebně na pražském Senovážném náměstí. „V jednání je přesun do pražské Invalidovny,“ potvrdil Lukáš Vasilek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat