Pražský komorní balet uvede komponovaný večer Petra Zusky Carmina Vetera

Pražský komorní balet (PKB) představí v neděli 27. října 2019 od 19:00 hodin v Divadle na Vinohradech nový komponovaný program Carmina Vetera (Staré písně). Soubor zatančí čtyři choreografie Petra Zusky, pro které se jejich autor inspiroval motivy lidových písní.
Petr Zuzka: Carmina Vetera – zkouška PKB (foto Serghei Gherciu)

Tři Zuskovy starší kusy Ej Lásko, Lyrická a Růže vznikly mezi lety 2008 a 2010 pro různé soubory a příležitosti, dívčí sólo s názvem Fo(u)r One bude uvedeno premiérově. „Malá hříčka v anglickém názvu Fo(u)r One evokuje dva základní významy: ‚čtyři‘ a zároveň ‚pro jednu‘. Jedná se totiž o čtyři písně ze čtyř různých koutů světa, do značné míry reprezentující esence čtyř hlavních, starých, ale dosud existujících a živoucích kultur lidstva – to vše v postavě jedné ženy,“ říká k novince její autor Petr Zuska.

Ač to možná může znít poněkud nadneseně z hlediska výše zmíněného, je toto nové sólo věnováno velké Matce Zemi. A rovněž vodě, která je její krví. Je to jakási zpověď o křehkosti a síle ženství v paralele se silou a křehkostí existence lidstva. Ej Lásko, Lyrická a Růže jsou tři dílka, která jsem v rozmezí tří let, tedy 2008-2010, nezávisle na sobě vytvořil pro různé příležitosti, soubory a tanečníky. Z dramaturgického hlediska je však spojuje právě výše zmíněný žánr hudební.”

Musím přiznat, že ze zhruba padesáti choreografií, které mám doposud na svém kontě, tvoří ty, které se opírají o lidovou píseň či v širším slova smyslu etnickou hudbu, asi patnáct až dvacet procent. Čas od času se vždy k tomuto žánru vracím a zřejmě i nadále budu. Cítím v něm omamnou a drásající vůni našich kořenů, radost a lásku jdoucí ruku v ruce s bolestí a smrtí, osudovou návaznost na něco ryzího a archetypálního uvnitř nás, co díky bohu často ani po staletích nemizí,“ doplňuje Zuska, který je od nové sezóny rezidenčním choreografem Pražského komorního baletu.

V novém představení diváci uvidí tančit sólistu souboru Dominika Vodičku, jenž je čerstvým držitelem Ceny Thálie za nejlepší mužský výkon v oboru Tanec a pohybové divadlo. Prestižní ocenění získal za ztvárnění role Muže v úspěšné inscenaci Kytice, kterou pro Pražský komorní balet vytvořil Petr Zuska na jaře tohoto roku.

 

Carmina Vetera

Ej lásko
Choreografie: Petr Zuska, hudba: Jiří Pavlica & Hradišťan (výběr písní z alba „Ozvěny duše“),
scéna: Petr Zuska, kostýmy: Roman Šolc, světelný design: Pavel Kremlík, Petr Zuska,
nastudování: Aleksandre Katsapov

Lyrická
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Vyšívanka Lada (ukrajinské a východoslovenské balady),
Scéna: Petr Zuska
Kostýmy: Roman Šolc

Fo(u)r One
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: indické, irské, arabské a židovské balady
Scéna a kostýmy:Pavel Knolle

Růže
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Jiří Tichota & Spirituál kvintet (výběr písní z alba „Písničky z
roku raz dva“)
Kostýmy: Roman Šolc

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na