Carl Orff – skladatel a pedagog

Kantáta Carmina Burana je jednoznačně nejznámějším dílem hudebního skladatele Carla Orffa, jehož výročí narození si 10. července připomínáme. Tohoto německého umělce světově proslavilo nejen toto velmi často uváděné dílo, ale také jeho neméně proslulá novátorská koncepce hudební pedagogiky naplňující ideu „škola hrou".
Témata:Carl Orff
Carl Orff (archiv OP)

Orff pocházel z umělecky založené mnichovské rodiny, v rodném městě vystudoval Akademii múzických umění. První jeho dílo, cyklus písní Eliland, vyšlo tiskem v roce 1912. Zajímal se o díla starých mistrů, která studoval a upravoval. To jej také přivedlo k nápadu zhudebnit texty potulných středověkých hudebníků a básníků, které byly nalezeny v klášteře v Benediktbeuern. V roce 1937 představil scénickou kantátu Carmina Burana, výrazně melodické a rytmické dílo, které si podmanilo publikum a Orffovi později zajistilo světovou proslulost.

Orff je autorem celé řady dalších hudebních děl. Carminu Buranu doplnil v kantátový triptych Trionfi (Catulli Carmina, Trionfo di Afrodité), pohádky bratří Grimmů se mu staly inspirací pro opery Měsíc a Chytračka, antické motivy zpracoval ve hrách Antigona, Oedipus Tyrannos a Prometheus.

Orff se do dějin zapsal také jako významný hudební pedagog. V roce 1924 se stal ředitelem Guentherovy školy gymnastiky, hudby a tance v Mnichově, která začala vyučovat podle jeho metody spojené hudební a pohybové výchovy (takzvané Orff Schulwerk). Své pedagogické ideje, vycházející z myšlenky jednoty jazyka, hudby a tance, uveřejnil v pětisvazkové sbírce pod názvem Hudba pro děti, přeložené do mnoha jazyků. V roce 1961 založil v Salcburku centrum pro vzdělávání pedagogů, ve kterém učil svoji metodu. Zemřel v březnu 1982 v Mnichově.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat