Před 10 lety zemřel ruský choreograf Igor Mojsejev

Igor Mojsejev (zdroj commons.wikimedia.org)

Igor Mojsejev, který zemřel před deseti lety, 2. listopadu 2007, byl nejen v Rusku považován za největšího choreografa v oblasti lidového tance dvacátého století. Lidový tanec dokázal přivést k dokonalosti a postavit ho do jedné řady s ruskou baletní klasikou. Slavní „Mojsejevci“ vystupovali v bývalém Československu hned po skončení druhé světové války a v České republice pak naposledy v červnu 2007 v pražském Kongresovém centru.

Igor Alexandrovič Mojsejev se narodil 21. ledna 1906 v Kyjevě. V roce 1924 absolvoval slavnou baletní školu moskevského Velkého divadla, kde tančil až do roku 1939. Tam se proslavil i jako choreograf, známý je hlavně jako jeden z prvních inscenátorů baletu Spartakus. Koncem třicátých let založil Státní akademický soubor lidového tance jako první profesionální soubor tohoto druhu na světě.

V roce 1943 ke svému souboru, pro nějž vytvořil na dvě stě choreografií, ještě připojil první profesionální školu lidového tance. Mojsejevova taneční „company“ úspěšně dobývala svět, když postupně oslnila Paříž (1955), Londýn (1957) a nakonec i Spojené státy (1958). V roce 1966 se slavný choreograf podílel také na vzniku Státního choreografického a koncertního souboru Mladý balet. Získal řadu ocenění a své životní zkušenosti uložil kromě mnoha odborných článků do autobiografie Vzpomínám – Hostování v dlouhém životě (2001).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat