Předražená stavba nebo nadšení z architektury? Labskou filharmonii mají konečně otevřít

Labská filharmonie v Hamburku se po letech stavebních průtahů slavnostně otevře v lednu 2017. Zahraničním novinářům v Berlíně to řekl hamburský primátor Olaf Scholz. Tato budova se stane novou dominantou přístavního města a hamburští představitelé předpokládají, že se stane i turistickým magnetem. Jen v první polovině příštího roku by koncerty v Labské filharmonii mohlo navštívit až půl milionu lidí.

Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)
Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena v roce 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnosti nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění a po stavební stránce se budova dokončuje až v těchto dnech. Během následujících měsíců bude ještě nutné zajistit vybavení interiérů.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj jdarchitekten.de)
Elbphilharmonie Hamburk (zdroj jdarchitekten.de)

Se stavebními průtahy vzrostla také cena budovy. Celkové náklady dosáhly 865,6 milionu eur (23,4 miliardy Kč), z toho Hamburk zaplatil 789 milionů eur (21,3 miliardy Kč). Podle původního plánu měly být náklady zhruba 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) a město mělo hradit 272 milionů eur (7,4 miliardy Kč). Scholz dnes prohlásil, že zveřejňované odhady byly od počátku nereálné, protože hamburská radnice podcenila plánování a během stavby se objevilo mnoho problémů, na které nebyla připravena.

Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)
Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)

„Věřím, že nadšení z jedinečné architektury nakonec v lidech převáží nad dojmem předražené stavby,“ řekl Scholz s tím, že koncertní síně v Labské filharmonii vyvolávají v návštěvníkovi podobný dojem jako návštěva katedrály. „U veřejnosti by nám mohlo pomoct i to, že v Hamburku je dostupné bydlení, je dost míst ve školkách, univerzitní studium je zdarma. Proto se neobjevují tvrzení, že jsme kvůli Labské filharmonii museli omezovat sociální projekty,“ řekl.

„Jsem přesvědčen, že i kdybychom od počátku znali konečnou cenu, Labskou filharmonii bychom postavili. A kdyby radnice v minulosti pečlivěji plánovala, mohly být náklady i o třetinu nižší,“ podotkl primátor.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj abendblatt.de)
Elbphilharmonie Hamburk (zdroj abendblatt.de)

Budova filharmonie by se měla stát novou dominantou Hamburku a město ji chce využít i v reklamní kampani, aby přilákalo nové turisty. Už nyní podle Scholze zaznamenává Hamburk přes 13 milionů turistických noclehů ročně a jejich počet se zvyšuje každý rok o desetinu. „Věřím, že ve dvacátých letech budeme mít přes 20 milionů přenocování ročně a že k tomu pomůže i posílená image Hamburku jako města hudby,“ řekl Scholz.

K otevření Labské filharmonie 11. ledna 2017 se připravuje dvoutýdenní slavnost, během níž vystoupí v hanzovním městě symfonické orchestry z Hamburku, Chicaga i Vídně nebo berlínská industriální kapela Einstürzende Neubauten, která patří mezi nejpopulárnější německé skupiny. Po festivalu začne standardní provoz a Labská filharmonie bude nabízet hudbu z celého světa.

Elbphilharmonie Hamburk (zdroj wn.de)
Elbphilharmonie Hamburk – vizualizace (zdroj wn.de)

„Na zkrácenou sezonu 2016/2017, tedy na pět měsíců, plánujeme devět tematických hudebních festivalů. Budeme mít například pět dnů s newyorskými hudebními tělesy nebo hudební festival zaměřený na syrskou hudbu,“ řekl šéf filharmonie Christoph Lieben-Seutter. Dlouhodobé předplatné je podle něj v prodeji už nyní, vstupenky na jednotlivé koncerty začne filharmonie uvádět do prodeje v červnu. Labská filharmonie nabídne 2100 míst ve velkém sálu a 550 míst v malém sálu. Budovu budou moci navštívit i lidé, které klasická hudba neoslovuje — ve výšce 37 metrů bude volně přístupná vyhlídková terasa s restauracemi obíhající celou Labskou filharmonii, která nabídne pohled na celý Hamburk.

„Naším cílem je, aby každý Hamburčan a každý návštěvník města aspoň jednou do Labské filharmonie zavítal,“ míní hamburský primátor Olaf Scholz.

Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)
Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat