Představení opery Sadko poznamenala tragédie

V sobotu 9. října 2021 zahynul při nešťastné nehodě na jevišti během představení opery Sadko umělec Velkého divadla v Moskvě. Informace o tom, co se ve skutečnosti stalo se od počátku lišily, podle jednoho zdroje byl rozdrcen kulisou, když si nevšiml, že se spouští. Zdroje agentury ITAR-TASS uvedly, že ho zabil padající kus kulisy. Také důvod se různí – podle jedněch zaváhal s odchodem z jeviště, podle jiných zdrojů se vydal špatným směrem.
Jevgenij Kuleš (zdroj Jevgenij Kuleš)
Jevgenij Kuleš (zdroj Jevgenij Kuleš)

Moskevská prokuratura zahájila v souvislosti s nehodou vyšetřování. Zástupkyně hlavního oddělení Vyšetřovacího výboru v Moskvě Julija Ivanovova uvedla, že muž zemřel na místě. Smrt herce později potvrdilo i Velké divadlo.

Velké divadlo uvedlo v prohlášení, že k nehodě došlo přestavbě kulis v ruské opeře skladatele Nikolaje Rimského-Korsakova Sadko. V dokumentu vedení divadla uvedlo, že „při výměně kulis zemřel člen souboru statistů. Představení jsme okamžitě zastavili, diváky jsme požádali, aby opustili sál. V současné době na místě pracují vyšetřovatelé, kteří zjišťují všechny okolnosti tragické události.“

Obětí nehody byl podle vyšetřovatelů sedmatřicetiletý Jevgenij Kuleš, který v souboru působil od roku 2002 jako člen padesátičlenného souboru statistů Velkého divadla. Byl to zkušený herec, který znal pravidla pohybu na jevišti. Podle očitých svědků herec zemřel okamžitě, příčinou byla zlomenina spodiny lebeční.

Svědci také poznamenali, že herec neměl čas uhnout, když se kulisy spouštěly dolů. Zdroj agentury Interfax tvrdí, že dotyčný herec byl příliš pomalý a nevšiml si kulisy, která se snášela shora. Údajně na něj křičeli, ale on varování přes silnou hudbu neslyšel. Představení bylo přerušeno výkřiky „Stop! Stop! Zavolejte záchranku. Je tu krev!“ Podle některých zpráv se kulisy na muže zřítily a rozdrtily mu krk. Kuleš měl podle scénáře přinést na scénu židli a poté ihned odejít buď nalevo nebo napravo.

Dekorace z “dřevěných špalků” váží údajně asi dvě tuny, pohyb takové konstrukce je nemožné nezaznamenat, a to i přes hluk. Zaměstnanci tvrdí, že v divadle neexistují žádné bezpečnostní postupy a pravidla. Inscenace Sadka proslulého režiséra Dmitrije Čerňakova je jednou z nejnáročnějších v historii Velkého divadla. Složitost a nebezpečnost (zejména scény v podmořském světě) je podle některých mínění neopodstatněně vysoká. Bezpečnostní zásady, stejně jako péče o zaměstnance jsou jednou z mnoha velkých slabin Velkého divadla.

Video z nehody na jevišti Velkého divadla rychle obletělo světová média a sociální sítě. Na záběrech je vidět, že změna konstrukce proběhla hladce, tedy nespadla, jak se nejprve spekulovalo – ostatně, kdyby se kulisa skutečně zřítila, bylo by obětí mnohem více, neboť v inkriminované scéně je na jevišti přítomno mnoho účinkujících.

Kolega zesnulého, který byl v době tragédie na jevišti, v rozhovoru pro list Moskovskij komsomolec uvedl, že na herce křičel „Uhni“. Podle něj se vše odehrálo ve zlomku okamžiku a nikdo neměl čas jakkoli zareagovat. Dodal také, že při každém představení divadla je připravena v pohotovosti sanitka. Podle něj bylo toto pravidlo zavedeno před více než rokem, ale ani to nepomohlo herce zachránit – lékaři okamžitě konstatovali smrt.

Jedna z divaček představení na své facebookové stránce popsala události, které se ten večer odehrály: „Bylo to děsivé. Přijeli jsme do Velkého divadla, sedli si na svá místa a… Najednou, hned v první scéně, když se spouštěly kulisy a herci a kulisáci se podle režisérova záměru tísnili uvnitř, zakřičel jeden z herců: ‚Doktora! Rychle, záchranku, muž zasažený kulisou.‘ Orchestr utichl, opona spadla,“ svěřila se žena.

Nikolay Tsiskaridze, rektor Akademie ruského baletu Agrippiny Vagabové, se k incidentu vyjádřil na Instagramu a označil jej ironicky za „práci efektivního managementu“. Tsiskaridze, dlouholetý odpůrce současného vedení Velkého divadla, si je jistý, že se vedení podrobnosti incidentu pokusí co nejvíce ututlat, jak se to už nejednou stalo – a některé skutečnosti tomu skutečně nasvědčují. Také naznačil, že za nehodu může buď sám zesnulý umělec, nebo technik. Podle něj je výměna kulis technicky složitý proces a nikdo není imunní vůči nehodám. Herci by proto dle jeho mínění neměli být v průběhu výměny kulis vůbec na pódiu.

Rozloučení s Jevgenijem Kulešem se konalo 13. října v atriu provozní budovy Velkého divadla. S umělcem se přišla rozloučit rodina, přátelé a kolegové, pohřben byl na hřbitově Rešetnikovo v Klinské oblasti. Veškeré náklady spojené s pohřebním obřadem uhradilo Velké divadlo.

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments