Premiéra Serebrennikovova Parsifala ve Vídni se odkládá, režisér inscenuje na dálku

Ruský režisér podmínečně odsouzený k vězení, Kirill Serebrennikov, nadále režíruje inscenace ze svého domova. Premiéru vídeňského Parsifala však zhatil koronavirus. Serebrennikov propadá depresi.

Kirill Serebrennikov (foto Kirill Serebrennikov)

Režisér Kirill Serebrennikov, známý svou kritikou současného ruského politického systému, byl před necelým rokem odsouzen na 3 roky domácího vězení pro údajné daňové podvody. Navzdory zákazu užívání telefonu a internetu inscenoval Serebrennikov přes internet i zahraniční projekty, například Così fan tutte v Curychu.

Premiéru Wagnerova Parsifala ve Wiener Staatsoper, která se měla konat letos 1. dubna, však zhatil jeden pozitivně testovaný na koronavirus. Jako Parsifal se měl představit v hudebním nastudování Philippa Jordana Jonas Kaufmann, Elīna Garanča ztvárňuje Kundry, roli Amforta Ludovic Tézier, Gurnemanze Georg Zeppenfeld a Klingsora Wolfgang Koch.

Na konci letošního února nebyla Serebrennikovovi prodloužena ředitelská smlouva avantgardního divadla Gogolovo centrum v Moskvě. O neprodloužení smlouvy rozhodl moskevský magistrát 23. února 2021. Serebrennikov se k tomuto rozhodnutí nevyjádřil, ačkoliv tuto divadelní instituci před osmi lety založil se záměrem nabídnout publiku novou formu divadla, která se vyjadřuje ke společenským procesům. Mnoha cenami ověnčený režisér se pravidelně veřejně vyjadřoval k ruské kulturní politice a pociťované cenzuře. V květnu 2017 prohledala jeho byt kriminální policie. Důvodem měla být zpronevěra grantu 129 milionů rublů. Následovalo uvěznění režiséra v jeho bytě a soudní proces v roce 2019, ve kterém byl soudkyní Irinou Akkuratovovou zproštěn a následně opět obviněn prokuraturou. Svou nevinu dokládal dokumenty a inscenačními protokoly. Další soud proběhl v červnu 2020, kdy režiséra odsoudila soudkyně Olesja Mendělejevová ke 3 letům podmíněně, pokutě 9 000 euro a dlouholetému zákazu umělecké činnosti ve státem financovaných divadlech a filmových produkcích.

Režisér Srebrennikov má podle blízkých dlouhodobě depresivní náladu a s médii nekomunikuje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments