Premiéra skupiny ME-SA: Swarming aneb Když koncept funguje

  1. 1
  2. 2

Oděv tanečníků je civilní: přiléhavé cvičební kalhoty a nesourodé mikiny. Teprve, když si v průběhu představení odloží svrchní vrstvu, vidíme, že mají podobná trička s módním potiskem. A když se nakonec opět shromáždí a uprostřed arény v celkovém zklidnění a každý z nich procvičuje minimalisticky jeden pohyb, jako je třeba ohýbání zápěstí, slévají se nám opět v jeden celek. A skrze pohyb ruky, který se mění v mávání na rozloučení a pokyvování hlavou na pozdrav si nakonec vynutí i závěrečný aplaus.

Představení Swarming je živým tvarem, který se může vyvíjet dál, přicházet s novými principy, které lze zkoumat. Lehkost, s jakou tanečníci krouží prostorem, vyvěrá i z tohoto pocitu svobody, kdy choreografie není pevně uzavřena. Tanečníci v ní zkoumají plynutí času a změny, možnosti reakce na impulsy, jež si vzájemně dávají v rámci určené struktury. Role obecenstva je ponechána v intencích dělení jeviště versus hlediště, s tím rozdílem, že tanečníci chvílemi se svými diváky komunikují. Určitě by bylo možné rozehrát Swarming i ve větším prostoru a před početnějším publikem, třeba v divadlech Ponec nebo Archa – věřím, že dvě tři řady (nebo spíš kruhy) diváků navíc by kouzlo inscenaci neubraly a naopak by mohly přivést nové nadšence současnému tanci. Humorná poloha představení je obrovským vkladem, který by měl být v tomto směru využit.

Hodnocení autorky recenze:  90%

Swarming
Koncept: Rasmus Ölme
Premiéra 6. prosince 2013 Studio ALTA Praha

Tanec – Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Andrea Opavská, Linda Adami, Ulrika Berg, Dan Johansson, Rasmus Ölme, Tilman O‘Donnell

www.me-sa.cz 

Foto Vojtěch Brtnický 

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Swarming -Ölme (ME-SA Praha)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na