Před 125 lety byla otevřena Carnegie Hall

Jedním ze snů mnoha umělců je koncert v proslulé newyorské Carnegie Hall. Koncertní síň, zaměřená převážně na vážnou hudbu, patří k nejprestižnějším na světě. Od jejího otevření uplyne 5. května sto dvacet pět let.

Carnegie Hall
Carnegie Hall (foto archiv)

V současnosti památkově chráněnou budovu nechal postavit ocelářský magnát a mecenáš Andrew Carnegie, jeho rodina vlastnila halu, která nyní patří městu, až do roku 1925. Carnegie Hall byla postavena z cihel a pískovce, v italském renesančním slohu ji navrhl americký architekt William Tuthill. Budova na Sedmé avenue, která je vyhlášená svou skvělou akustikou, se začala využívat již v dubnu 1891. Oficiálně byla ale „pokřtěna“ až květnovým koncertem, na němž Newyorskou filharmonii řídil ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij.

V Carnegie Hall, která každoročně pořádá kolem dvou set padesáti nejrůznějších představení, se nachází také nahrávací studio, archiv, muzeum a řada zkušeben pro umělce.

Carnegie Hall (foto Jeff Goldberg/Esto)
Carnegie Hall (foto Jeff Goldberg/Esto)

Mezi těmi, kteří zde vystoupili, jsou největší umělci klasické hudby, například Vladimir Horowitz, Arthur Rubinstein, Sergej Rachmaninov, Enrico Caruso, Leonard Bernstein či Plácido Domingo. Již v roce 1893 zde měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Z dalších Čechů zde vystoupili například Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Ivan Moravec a Kühnův dětský sbor.

Carnegie Hall však není uzavřena ani interpretům lehčích žánrů – rocku, popu či muzikálu. Vystoupili zde také Billie Holiday, Duke Ellington, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Liza Minnelli, Beatles i Rolling Stones, z Čechů pak Iva Bittová či Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na