Přežil holokaust, v Terezíně zpíval Verdiho Requiem. Zemřel Eda Krása

Přežil holokaust i pochod smrti, v koncentračním táboře Terezín také zpíval ve sboru v Requiem Giuseppe Verdiho. Vyučený kuchař Edgar (Eda) Krása, který žil od šedesátých let dvacátého století v USA, zemřel v pondělí 6. února ve věku třiadevadesáti let.

Eda Krása (zdroj terezinmusic.org)

Eda Krása se narodil v roce 1924 v židovské rodině v Karlových Varech, v roce 1933 se rodina přestěhovala do Prahy. Vyučil se kuchařem v restauraci U Rozvařilů, na podzim 1941 odjel s prvním transportem do terezínského ghetta, kde dál pracoval jako kuchař.

Eda Krása (zdroj jacobsrelief.wordpress.com)

Zde se seznámil s dirigentem a skladatelem Rafaelem Schächterem, který hrál před válkou u Emila Františka Buriana, dirigoval pěvecké sbory a vyučoval piano. K jeho nejznámějším počinům patřilo nastudování Verdiho Requiem s terezínskými vězni, zpívali ale i Prodanou nevěstu, Figarovu svatbu, Hubičku či Kouzelnou flétnu.

Podle Edy Krásy se Schächter snažil nastudováním Verdiho sdělit věznitelům jednu myšlenku z díla, alespoň latinsky: „Až bude Nejvyšší Soudce soudit, žádný hříšník mu neunikne.“ Premiéru mělo Requiem v lednu 1944, v červnu 1944 se pak konalo jedno představení pro vysoké úředníky SS a pro členy Mezinárodního výboru Červeného kříže, kteří byli v Terezíně na inspekci. Konalo se celkem patnáct představení. Rafael Schächter zemřel v lednu 1945 při pochodu smrti v Osvětimi.

Rafael Schächter se sborem při provedení Verdiho Requiem v Terezíně (zdroj richmondcultureworks.org)

Eda Krása byl v září 1944 deportován do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, odkud odjel do tábora v Gleiwitzu, kde opravoval vagony. V lednu 1945 se mu podařilo uprchnout z pochodu smrti a vrátil se do Prahy. Pak se šťastně shledal s rodiči, v listopadu 1949 se oženil a o rok později se mu podařilo dostat se s manželkou po několika pokusech do Izraele. Tam pracoval jako kuchař, později působil i ve vedení restaurací a hotelů. Vyučoval také budoucí kuchaře, například v rámci izraelské pomoci africkým státům. V šedesátých letech se přestěhoval do USA. Usadil se v Bostonu, kde vlastnil restauraci.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na