Přežíváme díky dotacím, píše ředitel Českého filharmonického sboru Brno

Ředitel a sbormistr Českého filharmonického sboru Brno Petr Fiala se v článku pro Operu Plus vyjadřuje o tvrdém dopadu letošní pandemie nového typu koronaviru, která sbor zastihla v jubilejním 30 roce existence.

Petr Fiala (zdroj archiv ČFSB / foto Jiří Sláma)

Celé období pandemie koronaviru je pro Český filharmonický sbor Brno velmi náročné a komplikované. Sbor pracuje jako obecně prospěšná společnost a musí si nejméně 50% prostředků na existenci zajistit koncertní činností u nás a hlavně v zahraničí. Letošní obrovský výpadek koncertů způsobil sboru velké problémy. Vedle mnoha koncertů v České republice byly zrušeny naše klíčové projekty v zahraničí například pětitýdenní angažmá na Mezinárodním operním festivalu v Heidenheimu (Německo), několik koncertních provedení Beethovenova FideliaJonasem Kaufmannem v hlavní roli, koncerty na festivalech v Belgii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Slovinsku i jinde.

Pro rok 2021 máme připraveno řadu zajímavých a prestižních koncertních projektů – například Pucciniho Turandot v Salzburgu s Annou Netrebko, koncerty v Izraeli, tři koncerty na Pražském jaru, účinkování na Mezinárodním operním festivalu v Heidenheimu, koncerty s předními evropskými orchestry a jejich dirigenty v Německu, Rakousku Itálii a tak dále.

Současná neutěšená situace koncertního provozu u nás i v celé Evropě, která je způsobena různými zákazy a příkazy, které mnohdy postrádají logiku, to všechno vnáší do jakéhokoliv plánování koncertní činnosti značnou nejistotu a nervozitu. V této situaci můžeme pouze věřit a doufat, že se vše brzy uklidní a jsem přesvědčen, že se hudbymilovní posluchači vrátí do koncertních síní i do chrámů, protože klasická hudba je schopna do naší rozjitřené současnosti přinést uklidnění a duchovní hodnoty, které dnešnímu světu výrazně chybí.

Nejsem epidemiolog a nemohu tedy věrohodně posuzovat různá vládní nařízení a omezení, mohu jen v dobré víře doufat, že problémy dnešních dnů povedou k uklidnění a k přechodu do normálního života.

Český filharmonický sbor Brno si v této náročné době připomíná 30 let své existence a my věříme, že budeme moci v naší krásné a náročné činnosti pokračovat i v budoucnu.

Na závěr bych rád zdůraznil, že Český filharmonický sbor Brno je vděčný za vstřícnost představitelů města Brna a Ministerstvu kultury ČR v čele s ministrem Lubomírem Zaorálkem za mimořádné dotace, které nám pomohou toto kritické období přežít.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments