Problémy Státního fondu kultury se čtvrtmiliardovým dluhem by mohla pomoci vyřešit novela zákona

Situaci Státního fondu kultury (který je zadlužený, vede soudní spory a podle odborníků neplní funkci, pro níž byl zřízen) by měla pomoci řešit novela zákona. Ministerstvo kultury by ji mělo předložit letos, zatím není ale zřejmé, co bude jejím obsahem. Vyplynulo to z dnešní veřejné debaty o fondu.

Za léta od krachu loterie, která byla pro účely fondu zřízena, se podařilo splatit z velkého dluhu jen 33 miliony. Dluh státu tak ještě činí 251 milion, řekl Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo a člen rady Státního fondu kultury.

Fond vznikl v roce 1992, aby rozděloval na podporu umění peníze z tehdy vznikající loterie. Po zkrachovalé loterii, kvůli níž stát zastavil dvě významné památky v centru, zbyly dluhy, s nimiž se fond potýká dosud. V posledních třech letech rozdělil vždy přibližně 20 milionů korun.

Ministerstvo kultury
Ministerstvo kultury

Novela, která měla být předložena už loni, by měla zpřesnit kompetence rady fondu a jeho správce Ministerstva kultury, či upřesnit pravidla pro poskytnutí dotace. „Nejdůležitější v novele bude prosadit to, aby fond byl administrován vlastními zaměstnanci, ne zaměstnanci Ministerstva kultury, minimálně by se tři stávající vyvázali z tabulkových míst a Ministerstvo kultury by poskytovalo dotaci, z níž by je platilo,“ řekl dnes ředitel odboru umění ministerstva Milan Němeček. To ale podle jiných diskutujících situaci neřeší, stále bude rozhodovat resort kultury.

Vzorem českému fondu by podle některých odborníků mohl být slovenský Fond na podporu umění, který funguje jako veřejnoprávní instituce. Na tuto formu kulturních institucí se v Česku stále čeká, volá se po ní zejména jako po nástupkyni příspěvkových organizací. Současná vláda má zákon o ní také v plánu, dosud ale předložen nebyl.

Jozef Kovalčík ze slovenského fondu uvedl, že stát do něj ročně přispěje deseti miliony eur z rozpočtu, dalších pět milionů eur jde jako odvod z hazardu po schválení parlamentem. „Fond je nezávislý, rada může flexibilněji reagovat na potřeby a změny prostředí, přímo se zodpovídá umělecké obci. Veřejnoprávní instituce jsou zbaveny politického tlaku a je tam záruka určité stability,“ řekl.

Pod slovenský fond přešly z ministerstva veškeré dotační programy na kulturu kromě památek a podpory znevýhodněných skupin. O tom, zda by případně na Státní fond kultury přešly dotační programy z Ministerstva kultury, nepanuje mezi odborníky shoda. Podle Němečka ani po novele nebude Státní fond kultury veřejnoprávní institucí. „Je zřízen zákonem a bude nadále definován zákonem,“ řekl. Důležité ale podle něj je, jak často se bude obměňovat rada Státního fondu kultury. „Dá se i v České republice najít promyšlený model, vzorem může být Fond kinematografie,“ uvedl.

Rady obou fondů volí poslanci, letos ale byli noví radní do Státního fondu kultury zvoleni až v dubnu, fond začal pracovat až v květnu; v minulosti ale kvůli chybějícím členům rady fond nerozděloval podporu několik let.

Pro fond je potřeba hledat zdroje, neboť ty hlavní, tedy příjmy z reklamy na ČT2, údajně nestačí; příjmy z dvou nemovitostí na Královské cestě jsou z důvodů ukotvených v minulosti nulové. V poslední době ministerstvo kultury uvažovalo i o tom, že prodá jeden z nich, dům U Hybernů. Nemá z něj žádný příjem, neboť firma, která ho má v pronájmu, investovala do opravy několik stovek milionů, a má tak nájem „předplacený“. Smlouva o pronájmu z konce devadesátých let je uzavřena na padesát let.

Dům U Hybernů Praha (foto archiv)
Dům U Hybernů Praha (foto archiv)

Druhou nemovitostí, kterou stát kvůli loterii zastavil, je Dům U Černé Matky boží. Státní fond kultury čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za rekonstrukci domu; částka byla mnohem nižší, navýšily ji úroky z prodlení. Firma koupila pohledávku v roce 2009 za 4,3 miliony korun z konkurzu společnosti Konstruktiva, později přejmenované na KO-Holding. Prvoinstanční soud částku firmě WBC přiřkl, poté se kauzou zabýval Městský soud v Praze a podle dnešních informací Milana Němečka z Ministerstva kultury se případ vrátil obvodnímu soudu.

Dům U Černé Matky boží Praha (foto archiv)
Dům U Černé Matky boží Praha (foto archiv)

Podle dřívějších vyjádření Ministerstva kultury někdejší Konstruktiva vyčíslila opravu v nepřiměřené výši, aniž by ji řádně doložila. A ani WBC prý cenu oprav dostatečně nedoložila. Podle dřívějších informací Lidových novin by za WBC Capital měl stát miliardář Petr Speychal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat