Procházky uměním Jitky Hosprové se ze severního Plzeňska vrací opět do pražského Musea Kampa

V. ročník festivalu Procházky Uměním se po mimořádně úspěšné letní části v regionu severního plzeňska vrací opět do Musea Kampa. Pozvání Jitky Hosprové tentoktrát přijal virtuoz violy da gamba Petr Wagner a cembalista Filip Dvořák. Program ,,rytíř gamby verzus lady viola” zazní již tento čtvrtek 5.10. v 19.00 v Museu Kampa.
Procházky uměním Jitky Hosprové (zdroj archiv pořadatele)

V programu letní charitativní části navštívilo deset festivalových koncertů na dva tisíce posluchačů a šest set dětí. Rekordní výtěžek z letní festivalové sbírky 82.524 korun byl věnován na opravu varhan v kostele Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou.

Návštěvníci Procházek uměním letos poprvé zavítali do chrámu svatého Bartoloměje v Plzni, kde zakladatelka a ředitelka festivalu Jitka Hosprová vystoupila se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, který v pozoruhodném výkonu provedl koncert pro violu a orchestr Zdeňka Lukáše a Dvořákovu Novosvětskou pod taktovkou dirigenta Martina Peschika.

Město Plasy hostilo hned dvakrát v rámci festivalu elitní soubor Colllegium českých filharmoniků. Ten předvedl své kvality v soudobém programu s Jitkou Hosprovou, která s velkým ohlasem uvedla kompozici skladatele Michala Müllera „Karneval života a smrti pro violu, bicí a smyčce” jak v dopoledním představení pro děti, tak také v tradičním podvečerním čase.

Komorní část léta pokračovala v kostele svatého Bartoloměje v Březíně, kde s mimořádným úspěchem vystoupil houslista Miroslav Vilímec se skvělou akordeonistkou Jarmilou Vlachovou. Atraktivní repertoár a skvělá interpretace potvrdila vysokou uměleckou úroveň festivalových koncertů.

Ne jinak tomu bylo v kostele svaté Anny v Nečtinech, který se díky výtěžku ze čtvrtého ročníku festivalu proměnil v atraktivní umělecký prostor. Návštěvníky nadchla nejen vernisáž obrazů s hudebními anděli Václava Hradeckého, který sám výstavu představil, ale také brilantní výkon Pražského dechového tria. To mimo jiné provedlo úspěšně světovou premiéru Tria skladatele Lukáše Hurníka.

Procházky uměním Jitky Hosprové (zdroj archiv pořadatele)

Absolutně naplněný kostel Marie Sedmibolestné v Rabštejně naposledy vyslechl vzácné varhany před avízovanou rekonstrukcí v rukou mistra svého oboru varhaníka Pavla Svobody.

Ten potvrdil své kvality nejen v sólových skladbách, ale také jako partner významného pěvce barytonisty Vratislava Kříže, který svojí emotivní a hluboce duchovní interpretací Dvořákových Biblických písní a Ave Maria, dojal návštěvníky k slzám.

Srpnová Procházka zavedla příznivce festivalu do obce Dolní Bělá. Kostel Povýšení svatého Kříže již bohužel nestačil svojí kapacitou a mnozí návštěvníci tak vyslechli jedinečné výkony mezzosopranistky Martiny Kociánové a kytarové legendy Lubomíra Brabce zevně kostela. Skvělý repertoár zahrnoval mimo jiné nádherné Písně k loutně Petra Ebena v obdivuhodné interpretaci obou umělců, kteří svojí srdečností a vyzrálou profesionalitou nadchli již poučené festivalové publikum.

Procházky uměním Jitky Hosprové (zdroj archiv pořadatele)

Barokní perla západních Čech, Manětín, inspirovala festivalovou dramaturgii a dvě Procházky uměním, ranní pro děti a podvečerní, byly věnovány hudbě Baroka v podání významného barokního souboru Barocco sempre giovanne se skvělým violistou Jiřím Kabátem. Ten se po boku Jitky Hosprové představil ve virtuózním Duu pro dvě violy Alessandra Rolly a půvabném dvojkoncertu Georga Philippa Telemanna pro dvě violy.

Závěr festivalového léta patřil zámku v Chyši. V nádherném zámeckém sále představila Jitka Hosprová společný program s elitní harfistkou Kateřinou Englichovou – Písně noci. Do programu interpretky přidaly Pět kusů pro violu a harfu Josefa Vejvody, který jim tento cyklus nádherných a posluchačsky velmi atraktivních skladeb věnoval.

Procházky uměním na Plzeňsku propojila nejen viola Jitky Hosprové, která na všech koncertech byla v roli hostitelky se svým nástrojem vice či méně přítomná, ale také slovo oblíbeného průvodce letních procházek Ondřeje Kepky. Díky jeho poutavému přednesu návštěvníci vyslechli příběhy slavných osobností, kteří jsou navždy s regionem propojeni. Osudy skladatele Zdeňka Lukáše, architekta Santiniho, světoběžníka Kryštofa Haranta s Polžic a Bezdružic, malíře Václava Hradeckého, sběratele ostatků Martina z Rabštejna – románové postavy, vynálezce Ludvíka Očenáška, malíře Petra Brandla a spisovatele Karla Čapka se díky festivalu zapsaly do paměti a srdcí návštěvníků festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat