Prodaná nevěsta se Skutrem. Kukučka s Trpišovským a Netopilem uvedou Smetanovu operu v Essenu

Režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, vystupující pod zkratkou SKUTR, bude letos pracovat v Essenu, kde nastuduje Smetanovu operu Prodaná nevěsta. Vedle toho v Praze připraví Lorcovu Krvavou svatbu a Čechovova Racka. V Lorcově dramatu v nastudování Činohry Národního divadla s premiérou v polovině března na scéně Stavovského divadla vystoupí mimo jiné také Soňa Červená jako Luna. Racka uvede Divadlo v Dlouhé.

SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (zdroj JDČB)

Na konci léta začnou oba režiséři zkoušet v Essenu Smetanovu nejhranější operu Prodaná nevěsta, jejíž premiéra je naplánovaná na 14. října. “Tuto Smetanovu operu uvede divadlo v německém překladu. Hudebního nastudování se ujme Tomáš Netopil, se kterým jsme již spolupracovali na Mozartově opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle v Praze. Scénografem bude Martin Chocholoušek, kostýmy navrhne Simona Rybáková. Bude to náš první velký projekt v Německu, moc se těšíme,” uvedl Lukáš Trpišovský, podle něhož se další zahraniční zakázky uskuteční i v roce 2018.

Aalto-Musiktheater Essen (foto archiv)

Představení, která vznikají v režii tandemu SKUTR, jsou diváky i kritikou ceněná a doporučovaná. Kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text i zvuk. V posledních letech připravili mimo jiné s baletem Národního divadla v Praze Malou mořskou vílu, Mozartovu operu La Clemenza di Tito (Národní divadlo moravskoslezské), Ravelovo Dítě a kouzla (Jihočeské divadlo) a také Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky (Otáčivé hlediště v Českém Krumlově).

Inscenace dvojice SKUTR hostovaly na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či Jižní Koreji. Režiséři měsíc hostovali na festivalu Fringe v Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Award. Inscenací Joke Killers, vytvořenou s Adélou Laštovkovou, reprezentovali Česko na výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat