Prokofjevův balet v Liberci: Chybějící tanečníky nahradí film

Liberecké divadlo F. X. Šaldy po více než dvaceti letech uvede balet Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva. Slavnou divadelní tragédii ztvární soubor netradičním způsobem. Půjde o kombinaci baletu a filmu, řekla režisérka představení Alena Pešková.

K této úpravě ji přimělo, že liberecký soubor je mezi profesionálními v celé zemi nejmenší, a nebylo tak možné obsadit všechny postavy. „Proto jsem některé vedlejší, ale důležité postavy nahradila videoprojekcemi,” uvedla Pešková. V podání libereckého souboru jde podle ní o první multimediální představení tohoto typu, známé pod názvem Laterna magika.

Děj na jevišti se bude prolínat s tím, co se bude odvíjet na plátně. „Tanečníci budou komunikovat s herci na projekci,” řekla Pešková. To umožnilo pro představení angažovat známé herce z činohry, Václava Helšuse, Martina Polácha či Markétu Tallerovou. Diváci při inscenaci na projekci uvidí například také předtočené scény s detaily z toho, co se bude odvíjet na jevišti. „Bude to vypadat, jako by detaily někdo natáčel reálně kamerou,” uvedla režisérka.

Využila také toho, že hlavní postavy Julie a Romea ztvární Britka Annabel Pearce a Australan Mischa Hall. Shakespearovské dialogy povedou v anglickém originále, tedy ve svém rodném jazyce. V představení nebudou chybět ani šermířské souboje mezi znepřátelenými Kapulety a Monteky, s meči budou bojovat i křehké tanečnice ve špičkách. Podle Peškové se snaží, aby souboje vypadaly reálně. „Já je samozřejmě při zkouškách povzbuzuji, aby to vypadalo co nejagresivněji a nejhrůzněji. Zároveň se ale modlím, aby se nikomu nic nestalo,” uvedla Pešková. Při zkouškách se v bojích podařilo tři meče zlomit. Zbraní bude vybaveno všech více než dvacet tanečníků na jevišti. Na šermířské souboje balet připravoval Karel Basák.

Prokofjevův balet měl světovou premiéru v Brně v roce 1938. Na jeviště libereckého divadla se vrací potřetí, poprvé zde byl uveden už v roce 1958. Verze Peškové bude mít premiéru tento pátek od 19:00. Kostýmy navrhl Aleš Valášek, scéna je z dílny Richarda Peška juniora a projekci připravili Tomáš Moravec a Pavel Hejret.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář